Nemocnice v České Lípě musí omezit provoz

Česká Lípa – Českolipské nemocnici hrozí, že nebude mít ortopedii, od ledna totiž odmítla Všeobecná zdravotní pojišťovna nasmlouvat lukrativní ortopedické operace, takzvané totální endoprotézy, které oddělení vydělávají nejvíc peněz. Odborná kontrola zjistila, že ortopedické oddělení nesplňuje některé z podmínek. Nemocnice, pojišťovna i vedení Libereckého kraje v současné době jednají, jestli bude omezení péče definitivní, nebo pouze dočasné.

Stálá čtyřiadvacetihodinová ortopedická služba a oddělená jednotka intenzivní péče pouze pro pacienty po operacích kolene a kyčle je nezbytnou součástí každé ortopedie. Ta českolipská ale tyto podmínky nesplňuje, přestože VZP na nedostatky upozorňuje již celý rok. Teď nemocnici pozastavila operace totálních endoprotéz. „Aby náš klient, pokud by tam byl případně operován, nebyl ohrožen třeba infekční nákazou. Uvidíme, v jaké míře budou tyto podmínky splněny,“ uvedl ředitel VZP Liberec Jiří Benedikt.

Vedení nemocnice se v posledních dvou letech už třikrát změnilo. Nynější ředitel Petr Chmátal, který je ve funkci od září, už na odstranění nedostatků pracuje. „Potřebujeme však čas. Již máme uzavřené pracovní smlouvy s lékaři, kteří nastoupí v průběhu ledna nebo února a běží investice v rozsahu 27 milionů do multioborového JIPu,“ potvrdil ředitel Chmátal.

Ortopedie funguje v českolipské nemocnici již téměř 30 let. Zachovat oddělení chce i kraj, uznává však, že výtky pojišťovny jsou oprávněné. „Celá nemocnice jako celek má jedinečné postavení, v bezprostřední blízkosti není konkurent,“ prohlásil krajský radní pro resort zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD).

Totální endoprotézy budou pro pacienty VZP od příštího roku provádět pouze nemocnice v Liberci a Jablonci nad Nisou, v České Lípě budou jednání ještě pokračovat.

/*json*/{"map":{"lat":50.686649,"lng":14.537128,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.686649,"lng":14.537128,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/