Jičínští radní proti fermentační stanici

Hradec Králové - Jičín se nechce smířit se záměrem Českého svazu ochránců přírody Křižánky postavit ve městě fermentační stanici na likvidaci bioodpadů. V této souvislosti se bojí především zápachu. Autoři projektu ale slibují, že stanice zapáchat nebude. Pro zájemce proto uspořádali exkurzi k podobným zařízením v Rakousku. Do Rakouska samostatně odjeli i radní a jejich negativní postoj to prý jenom potvrdilo.

Město Jičín absolvovalo hned dvě exkurze k rakouským bioplynovým stanicím. Na jejich základě vznikla i dvě rozdílná hodnocení fermentační stanice. První cestu pro obyvatele Jičína uspořádali lidé, kteří ve městě chtějí stanici postavit. „Opravdu to tam nesmrdělo, venku to nebylo cítit vůbec. A to tam je ta obytná čtvrť blíž k fermentační stanici, než má být u nás,“ svěřuje se se svou osobní zkušeností jeden z účastníků exkurze.

Vedení města ale oficiální exkurzi odmítlo a na neohlášenou návštěvu rakouských fermentačních stanic vyrazilo samo. „Uvnitř jsme viděli hromady much, načichli jsme zápachem a potom jsme nemohli kvůli tomu nastoupit do autobusu,“ nešetří kritikou místostarosta Jičína Ladislav Brykner.„Myslím, že to bylo horší, než jsme očekávali,“ dodává starosta Jičína Martin Puš. 

Jičínská fermentační stanice by měla vzniknout v areálu bývalé mlékárny. Odmítavý postoj radnice autoři projektu nechápou. „Exkurze jasně ukázala, že venku to není cítit. A nám jde o to, aby ven žádný zápach nešel,“ říká Vojtěch Drahoňovský z Českého svazu ochránců přírody Křižánky. „Tento biologicky rozložitelný odpad se odkloní ze skládek, kde nekontrolovaně hnije a znečišťuje spodní vody,“ doplňuje ho jeho kolega Petr Novotný. 

Autoři projektu chtějí bioplynovou stanici spustit nejpozději v roce 2012.

/*json*/{"map":{"lat":50.437,"lng":15.351313,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.437,"lng":15.351313,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/