Developer chce v Květnici postavit domy pro tisíc lidí, místní jsou proti

Praha – Malé obce na okraji Prahy už několik let řeší podobný problém, počet nových obyvatel závratně roste, ale v obcích chybí dostatečná infrastruktura. Aktuálně se s touto situací potýká např. Květnice v okrese Praha-východ, kde chce developer postavit nové domy pro asi tisíc lidí. To se ale vůbec nelíbí místním občanským sdružením, podle nichž není obec na novou výstavbu připravena.

Když se lidé před devíti lety do Květnice stěhovali, lákal je inzerát na kompletní inženýrské sítě a občanskou vybavenost v místě bydliště. I na konci roku 2009 ale ve vesnici není jediný obchod, chybí škola i školka a na některých místech dokonce i chodníky nebo veřejné osvětlení.

Na papíře přitom bylo centrum občanské vybavenosti zaneseno, po změnách v územním plánu to teď ale vypadá, že tu místo školky a obchodů bude stát 14 nových bytových domů.

Místní obyvatelé proto požadují, aby obec vyhlásila stavební uzávěru, dokud se potřebná infrastruktura nevybuduje. „Nelze si říct, napřed tady postavíme nějaký další komplex a pak teprve pořešíme tohle ostatní, ta obec na to musí být připravená, aby přijala dalších 1 000 obyvatel, a bohužel naše obec na to připravena není,“ domnívá se zastupitelka Markéta Štrosová, která je zároveň předsedkyní občanského sdružení Květnice vzkvétající.

Starosta obce Ladislav Rathouský rozhovor na kameru odmítl, otázky si vyžádal písemně. Jenže ani po měsíci neodpověděl a mluvit nechtěl ani nikdo jiný z vedení obce. Společnost Fadesa, která chce v Květnici stavět, sice ve svém projektu počítá s tím, že část občanské vybavenosti vybuduje. Podle místních to ale pokryje pouze potřeby nových obyvatel, nikoliv celé obce.

/*json*/{"map":{"lat":50.0835820322,"lng":14.6228027344,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.057262,"lng":14.684118,"type":"30","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Lukrativní pozemek v satelitním městečku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24