Schengen je pro Krušnohoří přínosem

Boží Dar – Dva roky života Česka v schengenském prostoru přinesly obcím a městům velký rozvoj turistiky. Příkladem je Krušnohorsko, otevřené hranice umožnily spojit řadu silnic a běžeckých tras a také jejich společnou údržbu. Na spolufinancování přeshraničních projektů navíc obcím stačí v současné době méně peněz, bez podobné spolupráce by prostředky na tak rozsáhlé projekty starostové v rozpočtech svých obcí nenašli. Lepší dopravní spojení pomáhá též řemeslníkům a drobným podnikatelům.

Ihned po vstupu Česka do Schengenu podepsali starostové pěti krušnohorských obcí přímo na hranicích dohodu o spolupráci, nyní se na stejném místě sešli znovu. Po dvou letech prohlašují, že Schengen byl pro ně důležitější než samotný vstup do Evropské unie. „Konečně jsme si k sobě našli cestu bez překážek, můžeme dovážet tovar, naše rolby mohou překračovat hranice, můžeme přivážet materiál,“ prohlásil starosta Božího Daru Jan Horník (nez.). Otevření hranic městům umožnilo realizovat společné projekty, ten největší za téměř 4 miliony eur je zaměřený na přeshraniční dopravní spojení. „Zahrnuje rekonstrukci komunikací a zprůjezdnění všech hraničních přechodů pro lyžaře, turisty pěší i cyklisty,“ vysvětlila koordinátorka projektů Olga Zámostná.

V Německu zase staví nová parkoviště a silnice. „Podmínky pro turisty se velmi zlepšily, propojily se běžecké trasy a sjezdovky, hosté se tu cítí velmi pohodlně,“ uvedl starosta Oberwiesenthalu Mirko Ernst (FDP) a starosta Breitenbrunnu Ralf Fischer (CDU) doplnil: „Nyní máme mnohem lepší dopravní spojení, pomohlo to řemeslníkům a drobným podnikatelům.“ Starostové přiznávají, že bez přeshraniční spolupráce by na řadu projektů ve svých rozpočtech peníze nikdy nenašli. „Naše spoluúčast je pouhých 10 procent. Sice s těžkostmi, přesto se ale nějakým způsobem na spolufinancování dokážeme podílet,“ poznamenal starosta Loučné pod Klínovcem Rostislav Velek (nez.).

Jediné co po otevření hranic trápilo starosty v Německu, byl výrazný nárůst kriminality. Na svědomí to má třicetiletý muž z Ústecka, kradl rok a půl. „On a jeho pomocníci provedli více než 120 vloupání, přecházeli u Loučné přes potok a vykrádali u nás byty, kanceláře a garáže,“ potvrdil starosta Mirko Ernst.

Českého zloděje už před třemi měsíci chytila německá policie, teď čeká ve vězení na soud.

/*json*/{"map":{"lat":50.410864,"lng":12.922862,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.410864,"lng":12.922862,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/