V Oslově prodávají kapry jen za symbolické ceny

Písek - Štědrovečerního kapra přímo z obecního rybníku mají možnost si koupit lidé v Oslově na Písecku. Výlov je tu výhradně v režii dobrovolných hasičů. Místní tak nemusí jezdit za rybáři nebo do desítek kilometrů vzdálených supermarketů. Cena za jednu rybu je spíš symbolická a výnosy z prodeje mají pouze pokrýt náklady na výlov.

Je osm hodin dopoledne a na hráz rybníku Nový, který je majetkem obce Oslov, přijíždějí první návštěvníci výlovu a přikládají do ohně. Vzápětí přiváží traktor kádě s vodou. Místo rybářů přicházejí na scénu dobrovolní hasiči. Nejprve musí uvolnit led ze zamrzlé hladiny. Pak už podběráky z loďky loví první šupináče. Ostatní hasiči je v umělohmotných bednách přenášejí do připravených kádí. „Jsou tady převážně kapři, sem tam se tu objeví tolstolobik nebo amur,“ vypočítává druhy ryb obyvatel Oslova Petr Pavlovec.  

Zhruba po půl hodině traktor odváží prvních sto šedesát ryb k obecnímu úřadu. Místní rozhlas zve obyvatele obce k výhodnému nákupu štědrovečerní ryby. „Obecní úřad chce takto pomoct občanům, aby si mohli koupit kapra a nemuseli ho shánět na sádkách nebo v dalekém městě,“ říká starostka obce Zdeňka Picková. 

Na všech tři sta padesát lidí v obci se dostane. Navíc za dvou až čtyř kilovou rybu zaplatí jednotnou cenu, tj. cca sto dvacet korun. „Já si myslím, že je to objektivní cena,“ domnívá se obyvatelka obce Soňa Ramajzlová. „Nejde nám o navýšení rozpočtu obce, ale pouze o návrat nákladů, které jsou s tím spojené,“ uvádí starostka Picková.  

Dobrovolní hasiči v Oslové pravidelně před Vánocemi loví rybník už od roku 1991. Letos vydal téměř čtyři sta kaprů.

/*json*/{"map":{"lat":49.39954,"lng":14.211099,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":46.845164430293,"lng":16.06201171875,"type":"1","description":""},{"lat":49.39954,"lng":14.211099,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/