Pardubické bezdomovce trápí kruté mrazy

Pardubice - Desítky lidí bez domova tráví letošní zimu v pardubickém azylovém domě pro muže. Samostatné denní centrum s noclehárnou nabízí základní hygienu, polévku nebo teplý čaj. Zdaleka ne všichni bezdomovci ale takovou pomoc vyhledávají. Na Pardubicku si rozmary počasí v posledních dnech vyžádaly i první oběti.

Ludvík Kapura přišel o svoji rodinu a dnes přiznává, že částečně i vlastní vinou. Nemá kam jít a marně hledá práci. Denní centrum s noclehárnou je v mrazivém počasí jeho jedinou nadějí. Desítky lidí bez domova tam chodí na polévku, teplý čaj nebo se jen ohřát. „Přestože se oteplilo, v poslední době máme zvýšený nárůst. Oproti letním měsícům několikanásobný,“ tvrdí sociální pracovnice Iva Šabacká.

Nedávné mrazivé počasí na Pardubicku nepřežili dva lidé. Tím posledním byl bezdomovec. Roli zřejmě sehrál i alkohol. „Muž zřejmě podlehl velkým krutým mrazům,“ říká policejní mluvčí Klára Kováčová. Lékař Otomar Kušička připomíná, že alkohol mimo jiné snižuje schopnost organismu bránit se nízké teplotě a snižuje pud sebezáchovy.

V Pardubicích žije podle odhadů až tři sta bezdomovců. Několikanásobně tak převyšují kapacitu nízkoprahového centra nebo azylových domů. Mnozí z nich ale o sociální služby ani nemají zájem. „Někteří lidé nejsou ochotní dodržovat řád a pravidla,“ vysvětluje Šabacká.

Přestože se v Pardubicích už několik let jedná také o noclehárně pro ženy, zařízení ve městě citelně chybí. Podle sociálních pracovníků je to hlavně otázka peněz a také vhodného objektu.

Bezdomovci v azylovém domě
Bezdomovci v azylovém domě