„Jednou v roce na Vánoce na Lužnici vyjedem!“

Suchdol nad Lužnicí (Jindřichohradecko) - Na tradiční vánoční plavbu po Lužnici se dnes vydalo kolem 60 lodí. Po startu u mostu v Suchdole nad Lužnicí vodáci směřovali k jezu Pilař v Majdaleně. Kromě vodáků v lodích se pět desítek turistů vydalo na přibližně osmikilometrovou trasu pěšky. Nepohoda moc lidí neodradila, účast je přibližně stejná jako při podzimním zamykání řeky.

Lužnice

je důležitým zdrojem vody pro třeboňské rybníky a nejvýznamnějším pravostranným přítokem Vltavy v jižních Čechách. Pramení v rakouské části Novohradských hor a do Vltavy se vlévá u Týna nad Vltavou. Vodáci začínají plavbu většinou v Suchdole nad Lužnicí a končit ji mohou až u ústí do Vltavy.

Nezbytným předpokladem pro zimní plavbu je podle účastníka plavby Tomáše Bicery vše, co hřeje. „Teplé pití, pivo, nějaká ta kořalka na zahřátí a dobrá nálada,“ řekl ČT účastnící se vodák. Nikdo by také neměl vyrazit na řeku bez náhradního oblečení a bot.

Počasí podle pořadatelů dokáže zhruba patnáctikilometrový úsek plavby velice znepříjemnit. Poslední úsek cesty museli vodáci z lodí ven kvůli ledu, který v uplynulých dnech pokryl řeku. „Včera tam byly ještě asi dva kilometry ledu. Dnes to šlo trochu dolů, ale kilometr tam bude zachován,“ uvedl pro ČT organizátor vánoční plavby Karel Bém.

/*json*/{"map":{"lat":48.888197771,"lng":14.8801231384,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podzimní symbolické zamykání řeky, které zakončuje vodáckou sezonu, se letos konalo už potřicáté, s vánoční jízdou začal místní klub zhruba o pět let později. Zpočátku byla jen oddílovou akcí suchdolských vodáků, kteří mají rádi řeku, a nechtělo se jim o svátcích sedět doma. Její věhlas ale brzy přesáhl hranice kraje a vždy 25. prosince přijíždějí k mostu u Klikova lidé z blízkého i dalekého okolí.