Teplo v Doksech vyřeší soud

Doksy (Českolipsko) – Radnice v Doksech na Českolipsku podá na libereckou firmu Lenoxa trestní oznámení. Lenoxa je vlastníkem společnosti Teplo Doksy, místního dodavatele tepla, který měl připravit 600 lidí ze sídliště Pražská o miliony korun špatnými cenovými kalkulacemi. Domácnosti se proti dalšímu zdražení vzbouřily již na začátku roku a radnice se za obyvatele města postavila. Další postup bude řešit soud, Lenoxa má potíže i v jiných místech České republiky.

Na skokové zdražení ze 750 na 950 korun za gigajoul nepřistoupíme, vzkázali na začátku roku lidé ze sídliště Pražská liberecké firmě Lenoxa. Na stranu domácností se postavil Energetický regulační úřad, který Lenoxe nařídil, aby s odběrateli uzavřela smlouvu s původní cenou. Firma však nereaguje. „Máme obavy, že jednou ráno vstaneme a budeme mít vypnuté topení. Nevíme, co bude dál, jsme zcela bezmocní,“ prohlásila Růžena Buriancová ze Společenství vlastníků bytů Pražská Doksy. Mluvčí Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček uvedl: „Se společností Lenoxa zápasíme, protože ona v podstatě nijak nespolupracuje.“ Předseda Společenství vlastníků bytů Pražská Doksy Jaroslav Pejřimovský dodal: „Dělají si stále, co chtějí. Neřídí se žádným opatřením ani nařízením.“

Způsob, jakým Lenoxa určuje ceny za teplo, se nelíbí ani státní energetické inspekci, která zjistila, že vinou špatných kalkulací se firma na úkor domácností obohatila o miliony korun. Lenoxa za to už dostala pokutu, o přeplatky se nyní bude za své obyvatele soudit město. „Podáme v této záležitosti žalobu k soudu, aby se neoprávněný prospěch vrátil nám,“ ujistil starosta Doks Zdeněk Krenický (ODS).

Nejde přitom o první žalobu na vedení Lenoxy, trestní oznámení za vydírání podalo na jejího ředitele Jana Podolského také bytové družstvo v nedaleké České Lípě. „Bezdůvodně a bez upozornění odpojili teplou vodu v našich domech. Tvrdili, že máme dluhy, což samozřejmě nebyla pravda,“ vysvětlil ředitel OSBD Česká Lípa Jiří Kladníček. Vyjádření Lenoxy se nedaří získat, ředitel není ve firmě k zastižení.

Lenoxa má problémy i v jiných městech, za přemrštěné ceny dostala pokutu i v Ralsku a v Rovné na Sokolovsku už dokonce nesmí podnikat.

Radnice v Doksech na Českolipsku podá na libereckou firmu Lenoxa trestní oznámení.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24