Nemocnice v Plzeňském kraji zřejmě půjdou pod společný holding

Plzeň – Krajské nemocnice na západě Čech budou v budoucnu zřejmě hospodařit pod společným jednotným holdingem. Záměr hodlá zrealizovat vedení Plzeňského kraje a slibuje si od něj hlavně účinnou úsporu peněz a tím i snížení ztrát zařízení. Návrh však značně kritizuje opozice z ODS. Podle ní se tím pouze zkomplikují vztahy mezi krajem a nemocnicemi a místo šetření přinese společné hospodaření spíše vyšší náklady. Jednotliví ředitelé si navíc stěžují na to, že z diskuze jsou záměrně vylučováni.

Plzeňské hejtmanství zřizuje celkem 6 zdravotnických zařízení. Největší krajské nemocnice v Klatovech, Rokycanech a Domažlicích končí každoročně v celkové ztrátě několika desítek milionů korun. Nulové hospodaření nebo mírný zisk naopak vykazují každoročně jen dvě léčebny dlouhodobě nemocných a stodská nemocnice. Problémové hospodaření zdravotnických zařízení má však už v příštím roce řešit tzv. nemocniční holding, který bude nemocnice centrálně řídit.

„Jde o to, aby nemocnice měly jednotný ekonomický software, personální a mzdovou politiku a podobně,“ uvedla mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová. Záměr sociálnědemokratického vedení kraje ale kritizuje pravicová opozice. „Je to další mezičlánek dělení zodpovědnosti. Začalo to centrálním nákupem, pak centrální schůzkou a teď je to holding. Nepřinese to žádnou úsporu, pouze náklady,“ oponuje bývalý krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek.

Podle kraje však podobné zkušenosti z jiných krajů potvrzují, že zrealizováním společné finanční a personální politiky je možné ročně ušetřit až desítky milionů korun. Ředitelům nemocnic se ovšem nelíbí, že se o jejich osudu rozhoduje bez nich. O plánech kraje prý nemají žádné informace. „Určitě by se našly cesty, jak zefektivnit chod nemocnic,“ připustil ředitel stodské nemocnice Vlastimil Bureš.