Cena stočného na Frýdlantsku stoupá

Frýdlant (Liberecko) – Krize a krach velkých zaměstnavatelů se na Frýdlantsku začíná projevovat i na ceně stočného, která jde velmi rychle nahoru. Odběratelé za něj platí 40 korun, což je nejvíc v České republice. Díky obcím, které vodu dotují, je cena i s vodným za kubík 70 korun. Frýdlant se teď navíc musí zadlužit, aby mohl koupit čistírnu vody. Vodohospodáři nárůst odůvodňují narůstajícími poplatky za čištění odpadních vod, negativně se také projevuje klesající spotřeba užitkové vody. V kraji také končí významní zaměstnavatelé a v důsledku toho přijde o práci větší množství lidí.

Frýdlantsko je příhraniční oblastí, která dlouhodobě patří mezi hospodářsky slabé regiony. Desítky firem tu letos propouštěly a navíc tři velcí zaměstnavatelé odešli nebo zkrachovali zcela. „Skončila firma Slezan, tím o práci přišlo řádově něco přes 100 lidí, Steinel elektronik přesunul výrobu do zahraničí - v důsledku toho je bez práce 160 lidí. Nyní se připravuje přestěhování firmy Knorr, což se bude týkat zhruba 200 lidí,“ uvedla ředitelka ÚP Liberec Kateřina Sadílková.

Krach firem se však odráží i na spotřebě vody, která v posledních měsících výrazně klesla - tím se vodohospodářům zvyšují náklady. Frýdlant teď navíc musí koupit čistírnu vody v areálu zkrachovalého Slezanu, na ní totiž závisí zásobování pitnou vodou pro desítky tisíc lidí. Město se kvůli tomu zadluží na 15 let. „Pokud bude platit dohoda s insolventním správcem, koupíme ji za 40 milionů a za dalších 50 milionů ji musíme zrekonstruovat. Nesplňuje tzv. polutanty, což jsou látky, které se vypouštějí do řeky Smědé,“ vysvětlil starosta Frýdlantu a předseda představenstva Frýdlantská vodárenská Dan Ramzer (ODS).

Už teď přitom obce úpravu a zásobování pitnou vodou dotují částkou jeden a půl milionu korun ročně. Za poslední čtyři měsíce se stočné na Frýdlantsku zdražilo o pětinu, víc už podle některých starostů lidé zaplatit nemohou. „Snažíme se udržet cenu co nejníže. Uvidíme, jak to bude dál,“ prohlásil starosta Heřmanic a místopředseda dozorčí rady Frýdlantská vodárenská Vladimír Stříbrný (nez.). Samotní obyvatelé Frýdlantska jsou zatím v očekávání: „Voda je zapotřebí, mýt se člověk musí a jíst také, ale už teď s penězi sotva vystačíme.“

Frýdlantsko trápí šestnáctiprocentní nezaměstnanost, v některých obcích nemá práci dokonce každý třetí.

Čistírna odpadních vod
Čistírna odpadních vod