Zadov otevřel rodinný areál, i když se lyžuje převážně na technickém sněhu

Zadov – Poslední letošní sobotu využily stovky milovníků lyžování. Jezdilo se až na několik výjimek ve všech větších střediscích, přestože mnohá lyžařská centra zasáhla vánoční obleva, a tudíž i slabší návštěvnost. Jisté zlepšení si provozovatelé slibují od částečného ochlazení, které přichází o víkendu. Lyžaři si ale museli vystačit jen s technickým sněhem, zlepšení podmínek v nejbližších dnech meteorologové nepředpokládají. Kvůli odtávání přírodního sněhu se tak zhoršily stopy pro běžkaře a na sjezdovkách se jezdilo především na technickém sněhu. Přesto skalní lyžaři na hory nezanevřeli. Spousta z nich dnes zavítala i na svahy v jihočeské části Šumavy - na Zadov, kde se dnes vůbec poprvé pro veřejnost otevřel nový rodinný areál - zatímco rodiče lyžují, o jejich potomky se tu starají instruktoři v lyžařské škole.

Vlek, který je dlouhý 350 metrů, vyvezl na téměř čtyři stovky dlouhou sjezdovku první lyžaře. Na sjezdovce na lyžaře čekalo dvacet centimetrů technického sněhu. Speciální dělo, jediné svého druhu v Čechách, ho tu vyrábělo celý týden. V 10 hodin dopoledne je rodinný areál slavnostně uveden do provozu.  

Největší nápor návštěvníků na Zadově očekávají na přelomu starého a nového roku. Místní penziony a hotely hlásí ještě několik volných míst. Hlavním kritériem však bude počasí – pro místní podnikatele je důležité, aby ještě do konce roku napadl nový sníh. 

/*json*/{"map":{"lat":49.071435,"lng":13.62709,"zoom":15,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":49.071435,"lng":13.62709,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/


I jinde dnes přituhlo a provozovatelé lyžařských areálů postupně likvidovali následky oteplení. Na sjezdovkách leží stále dostatek technického sněhu, majitelé lyžařských areálů ho navíc často vyrobili do zásoby a rozhrnovali ho na místa, kde se teplo a déšť nejvíce projevily. Nejvíc vleků spustili v Krkonoších, lyžuje se ale i v Orlických horách, na Kralickém Sněžníku, na Vysočině, na jihu Moravy, Beskydech i Jeseníkách. 

Krkonošská horská služba v souvislosti se změnou počasí snížila i stupeň lavinového nebezpečí. Stejně jako v Jeseníkách zde platí jednička. Vlivem oteplení a následného ochlazení se sněhová pokrývka v Krkonoších stabilizovala. Nebezpečí je nyní jen na místech, kde je větší množství sněhu. V Jeseníkách je sněhová pokrývka nesouvislá a dále odtává. Podmínky pro túry jsou tu převážně bezpečné.

Lyžařská exhibice v centru Karlových Var

Už potřetí za sebou zpestří vánoční svátky v Karlových Varech závody v běhu na lyžích. Večer se přímo na pěší zóně představí reprezentační týmy ze čtyř zemí. Organizátoři do města přivezli tuny sněhu.

Na start závodu se večer postaví dvojice reprezentačních výběrů z Německa, Ruska a Slovenska. Za Česko po běží Petr Novák, Milan Šperl, Aleš Razým a vůbec poprvé se karlovarského závodu zúčastní Lukáš Bauer, rodák z nedalekého Božího Daru.

Hlavní závod budou snímat i kamery České televize. Hodinový záznam odvysílá program ČT4 v neděli 27. prosince v půl desáté večer.