Svatoštěpánské tradice jsou živé i mezi mladými lidmi

Studenec/Velká Bíteš - Padesátka obyvatel Studence v Podkrkonoší vyrazila ráno na svatoštěpánskou koledu. Jde o jedno z posledních míst, kde se tento zvyk udržuje. Zpěváci různého věku drží tuto tradici už 55 let. Koledníků každým rokem přibývá. Smyslem je hlavně zpěvem pobavit sebe i všechny místní. Více než půl století stará slavnost je naplněna láskou a veselím, které jsou neodmyslitelně spojeny s druhým svátkem vánočním. O místní folklór se zajímají i mladí lidé na Vysočině. Vystoupení souboru Bítešan si nenechají ujít místní obyvatelé všech generací.

„V roce 1954 šli můj švagr a mí bratři a od té doby to byli dva, pak čtyři, pak deset a dneska už chodí 50 lidí,“ zavzpomínal studenecký kronikář Jiří Kuřík.

Koledníci se ve Studenci letos rozdělili na čtyři skupiny, aby nikdo z místních nepřišel zkrátka. Kromě chlebíčků, cukroví a několika panáků pálenky si vždy vyslouží i peníze na charitu. „Když byly povodně, podpořili jsme lidi postižené povodněmi, v případě tsunami jsme posílali peníze lidem postiženým tímto,“ uvedl organizátor svatoštěpánské koledy Václav Urban.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Koledníci:

„Budeme chodit od baráku k baráku, budeme koledovat, budeme hrát a zpívat, budeme lidem dělat radost a už se na to moc těšíme.“

„Všichni lidé, kteří se mají rádi, by si měli trošku zazpívat a bylo by jim hned od srdíčka lepší.“

Tradiční svatoštěpánské koledě podle místních rozhodně nehrozí, že by zanikla, a to díky velkému zájmu mladých. „Chodí tady už léta, vždycky čekáme a jsme překvapení, jak jsou od roku lepší a lepší,“ míní místní obyvatelé.

O místní tradice mají zájem i mladí lidé na Vysočině

Jak se dříve slavily Vánoce v Podhorácku, ukazovali lidem ve Velké Bíteši. Pásmo složené z lidových písní, tanců a zvyklostí doby vánoční připravili v tamním kostele sv. Jana Křtitele členové národopisného souboru Bítešan. Originální a místní jsou kroje všech členů soboru, šijí si je sami podle dobových předloh. Navíc o členství v Bítešanu je mezi mládeží velký zájem. „Členů je víc než sto ve Velké Bíteši, která sama o sobě má jen asi 5000 obyvatel,“ prozradil vedoucí muziky souboru Bítešan Milan Vlček.