Keltské oppidum bude další atrakcí pražské Hostivaře

Praha/Hostivař – Někdejší hradiště haštalské kultury staré dva a půl tisíce let, které se nacházelo v pražské Hostivaři, se v brzké době může stát turistickou atrakcí. Městská část chce na místě instalovat památník, altán s plastikou hradiště se stane součástí naučné stezky. Pražské území bylo Kelty hustě osídleno, Keltové zde však nevytvořili žádné ze svých výrobních nebo vojenských center. Přicházeli sem jako vojenská vrstva, která si podmanila místní lid a organizovala život celého území podle svých vlastních zájmů. Oppidum bývalo obydlené místo, které bylo kvůli hradbám nutné obejít.

Kopec nad Hostivaří, kterému se říká Šance, Keltové osídlili v 6. až 5. století před naším letopočtem. Šlo o strategické místo ležící na obchodní stezce obehnané hradbami a řekou Botič, fungovalo téměř tisíc let, dokud jej nezničil požár. Halštatské období tu ale dnes nic nepřipomíná, což by místní radnice ráda změnila. „Nechali jsme udělat geomagnetický průzkum. Hradiště je dlouhou dobu zahrabané a vždy zde byla pole. Přesto byl jeho půdorys velmi dobře popsatelný,“ uvedl radní MČ Praha 15 Michal Frauenterka (ODS).

Alespoň část čtyřhektarového pozemku bývalého keltského oppida chtějí radní nechat v budoucnu odkrýt a archeologické vykopávky představit návštěvníkům přírodního parku. Zatím bude kdysi významné sídlo připomínat plastika. „Měli jsme k dispozici plány a vymezení prostoru od archeologů. Museli jsme vytvořit model jako sochu, nikoli jako rekonstrukci historie, měla by spíš evokovat představu organizace tohoto prostoru,“ vysvětlil sochař Tomáš Rafl. V ateliéru Tomáš Rafla vznikly dvě sochy pro jistotu, kdyby jedna nevydržela útok vandalů.

Plastika hradiště umístěná pod dřevěným altánem se stane jedním z hlavních zastavení naučné stezky, kterou radnice 15. městské části otevře na začátku února.

Geomagnetický průzkum v Hostivaři
Geomagnetický průzkum v Hostivaři