Na dopravní terminál bude v Mariánských Lázních méně peněz

Mariánské Lázně – Mariánské Lázně už dva roky marně čekají na nový dopravní terminál. Z peněz, které radnice získala na jeho modernizaci, jí chce teď kraj sebrat 25 milionů korun. Vedení města se to nelíbí, radní jsou přesvědčeni, že je to trest za nedávnou kritiku a úvahy o odtržení Mariánských Lázní od Karlovarského kraje. Vybudování nového dopravního terminálu je součástí projektu kraje v návaznosti na revitalizační projekt Českých drah „Živá nádraží“.

Autobusové nádraží v Mariánských Lázních dávno nevyhovuje podmínkám moderního cestování. Nástupiště jsou úzká, přístřešky se rozpadají a chybí čekárny. Radnice již připravila projekt na rekonstrukci a získala na něj i dotace. Z původních 100 milionů korun jí teď ale celou čtvrtinu vezme kraj. „Projekt, jak ho připravily Mariánské Lázně, zahrnuje i některá místa, která s dopravním terminálem nesouvisí, například opravu přilehlých ulic,“ uvedl náměstek hejtmana kraje Petr Navrátil (ČSSD). Radnice ale trvá na tom, že opravy ulic s projektem přímo souvisí, protože na nich budou nová parkovací místa. Podle místostarosty o tom krajský úřad ví, na projektu se totiž od začátku podílel. „Není pravda, že bychom si tam jen tak přihřívali polívčičku a chtěli si za cizí peníze zvelebit město,“ prohlásil místostarosta města Jiří Chval (ODS).

Jiří Chval je přesvědčený, že za krácením dotace mohou být i nedávné úvahy Mariánských Lázní odtrhnout se od Karlovarského kraje. Město tím však chtělo pouze upozornit na to, že jej kraj zanedbává. „A teď jsme od něj dostali pohlavek,“ posteskl si místostarosta. Náměstek Navrátil však namítl: „Žádná msta to není, ten projekt se stavět bude. Byli jsme ujištěni, že snahy o odtržení byl po celou dobu vtip.“ Nový dopravní terminál má navázat na právě dokončenou rekonstrukci vlakového nádraží, vedení města teď bude muset nechat projekt přepracovat a začít šetřit. „Budeme hledat úsporu v navržených materiálech,“ ujistil Jiří Chval.

Dopravní terminál měl být hotový již v letošním roce. Nedostatek peněz a následné dohady o jeho podobě však stavbu oddálily, práce tu začnou až na podzim příštího roku.