Porouchaný orloj přilákal davy turistů i Pražanů

Praha - Pražský staroměstský orloj se v neděli vpodvečer porouchal. Figurky apoštolů se tak místo několika desítek vteřin otáčely téměř hodinu stále dokola a orloj po celou dobu zvonil. Podle hodináře a sochaře Petra Skály, který se o památku od letošního léta stará, šlo o velmi vzácnou chybu, orloj už je ale v pořádku. Pokud se porouchá, spíše se stává, že se okénka vůbec neotevřou. Neobvyklý jev tak přilákal řadu turistů i Pražanů. Orloj příští rok slaví šest set let od svého vzniku.

„Taková závada je velmi vzácná, prasknul starý šroubek o průměru asi šest milimetrů … Protože tam chyběl takový zástavný kolíček, který upadl, když se zlomil ten šroubek, tak to chodilo kolem dokola,“ uvedl hodinář Petr Skála. O pražském orloji se letos psalo i v souvislosti s poškozením sochy Hvězdáře, která se nestala terčem útoku vandalů. V dubnu jí někdo urazil ruku.  

Kolem orloje se traduje řada pověstí. Když se například na dlouhou dobu pokazí, přicházejí prý na český národ těžké časy. Na stále se točící apoštoly se ale žádná pověst nevztahuje.  

Video Petr Skála v Událostech, komentářích
video

Petr Skála v Událostech, komentářích

Orloj zhotovil začátkem 15. století Mikuláš z Kadaně, později jej údajně zdokonalil mistr Hanuš z Růže. Podle pověsti nechali radní Hanuše oslepit, aby nemohl vyrobit kopii. Tvůrce prý z pomsty stroj zastavil. Ve skutečnosti orloj přestal fungovat v roce 1865 a hrozilo, že bude odstraněn. Mechanismus ale dokázal opravit hodinář Ludvík Hainz.

Turisté před orlojem
Zdroj: ČTK
Autor: Ruml Miloš