Středočeské hrady mají otevřeno i mimo sezonu

Středočeský kraj – Vánoce a s nimi spojené svátky jsou ideálním časem, který můžete věnovat návštěvě památek. Některé hrady a zámky v Česku na konci roku oproti zvyklostem nezavřely, ale naopak nabízejí vánoční prohlídky. Sváteční atmosféru si můžou zájemci užít třeba ve Středočeském kraji, hrady Křivoklát a Karlštejn lákají turisty i v tuto roční dobu - na konec roku si připravily neobvyklé atrakce a speciální prohlídky netradičních prostor. Otevřeno bude až do konce první dekády ledna příštího roku.

Návštěvníky Křivoklátu čeká hlavní prohlídková trasa, zavede je do vánočně vyzdobené kaple a také do monumentálního královského sálu. Návštěvníci jsou prohlídkou nadšeni: „Je to skvělé, nemá to chybu.“ Specialitou je ale závěr prohlídky. Turisté se totiž na chvíli můžou stát středověkým rytířem a vyzkoušet si na vlastní kůži těžkou kovovou zbroj, která je složena z brnění, přilby a štítu. Do rukou dostanou meč a dál už je to jen na jejich fantazii. Zhruba 30 kilogramů vážící komplet zájemcům na Křivoklátě ochotně zapůjčí.

Křivoklát je možné navštívit libovolný den od ledna až do března, kdy se otevírá hlavní provoz. A do nové sezony připravuje další novinku. „Tou bude prohlídková trasa, která povede po půdách hradu, je to novinka. Myslím, že zaujme všechny umění i techniky chtivé návštěvníky,“ vysvětlil kastelán Luděk Frencl.

Na Karlštejně do brnění neoblékají, ale nabízejí k prohlídce první návštěvní okruh, který zahrnuje interiéry císařského paláce a Mariánské věže. „V poslední místnosti, v klenotnici, návštěvníci uvidí kopii české svatováclavské koruny i kopii říšské císařské koruny,“ prohlásil kastelán Karlštejna Jaromír Kubů. Karlštejn navíc nabídl v neděli příchozím poslední kulturní akci tohoto roku – vánoční koledování s vokálně instrumentální skupinou Chaire z Příbrami.

Oba hrady, Křivoklát i Karlštejn, budou přístupné až do desátého ledna.

/*json*/{"map":{"lat":50.037411,"lng":13.870531,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.037411,"lng":13.870531,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Středočeské hrady mají otevřeno i mimo sezonu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24