Automaty na mléko na Vysočině nepropadly

Jihlava – Před třemi měsíci se na Vysočině objevily první automaty na mléko, a přestože zatím zemědělcům žádné enormní zisky nepřinesly, veterináři evidují další zájemce o jejich provoz. I když zákazníci zatím nekupují mléko z automatů v takové míře, v jakou doufali prvovýrobci, litr mléka z automatu jim přesto přináší výrazně vyšší zisk, než když ho prodají ke zpracování mlékárnám. Vysočina má zatím 8 automatů. Všechny musí splňovat přísný provozní řád a navíc je veterináři namátkově kontrolují.

„To mléko by mělo splňovat požadavky a nařízení Evropského parlamentu a rady týkající se syrového kravského mléka,“ řekl Miroslav Tuček z Krajské veterinární správy v Jihlavě. V Česku je už několik stovek mléčných automatů, obdobně fungují i v dalších evropských zemích.

V jedné humpolecké prodejně zeleniny umístili automat na mléko manželé Mošnovi z vystrkovské farmy. Litr plnotučného mléčného produktu je tu k dostání za 14 korun. Mošnovi mají 50 krav, které denně nadojí asi 1 000 litrů, jenže prodají jen okolo 150 litrů. Automat pořídili na vlastní náklady. „Není to pro nás žádný zázračný zisk, přesto je to výnosnější než prodej mléka mlékárně. Hlavně ale chceme, aby zákazník dostal kvalitní mléko,“ objasnila Květa Mošnová z mléčné farmy.