Ostrovský hospic pro zvířata má plno

Karlovy Vary - Stanice pro týraná, stará, nemocná anebo jednoduše nechtěná zvířata v Ostrově u Karlových Varů má po Vánocích plno. Je to smutná tradice. Většina zvířat, která se v ostrovském útulku Macík ocitne, tam taky dožije. Je to obdoba hospicu pro lidi. A i zde hraje hlavní roli soucit pečovatelů i sponzorů.

Provozovatelka stanice má teď plno i ve svém domě. Ne každý nový svěřenec by přežil ve venkovním výběhu anebo ve voliéře. Jaký je typický příběh obyvatele Macíku? „Například máme psa z chomutovského útulku, kam ho někdo hodil přes plot, aby se ho tak zbavil,“ naznačuje smutný osud jednoho obyvatele útulku dcera provozovatelky Macíka Matylda Šimková. „Myslím si, že lidé v rámci vánočního úklidu stará zvířata často odloží do útulku a pořídí si pod stromeček nová,“ dodává provozovatelka útulku Macík Hana Šimková. 

V péči Macíka jsou teď i volně žijící tvorové, které před Vánocemi zaskočily silné mrazy. Nejpočetnější komunitou zařízení jsou kočky, kterých je na šedesát, a dále šestnáct psů. Pohnutý osud má i čtyřiadvacet zdejších koní. Většina z nich měla skončit na jatkách. Někteří jsou doslova obětí hospodářské krize a finančních problémů svých bývalých majitelů. „Například jeden z našich valachů se k nám dostal proto, že jeho majitelka přišla o práci a nemohla si dovolit náklady, které jsou spojené s péčí o koně,“ podotýká majitelka hospicu.    

Hana Šimková však vyzdvihuje i fakt, že jsou naštěstí i lidé, kteří se nechají pohnout k milosrdenství vůči zvířatům. Krmivo, veterinární služby i další potřeby pokrývá výhradně z grantů a ze sponzorských darů. Letos tak dala dohromady šest set tisíc korun. Na příští rok počítá s rozpočtem osm set tisíc.

/*json*/{"map":{"lat":50.305939,"lng":12.939443,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.305939,"lng":12.939443,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/