Tuk z vánočních ryb ucpal městskou kanalizaci

České Budějovice - Česká města se po svátcích potýkají s ucpanou kanalizací. Problém způsobily tuky. Většina lidí je totiž po smažení kaprů vylila přímo do odpadu. Například v Českých Budějovicích bojují v tamní čističce už druhý den s jakousi sotva tekoucí hmotou. Lidé tam spláchli do kanálů rekordních devět tun tuků. Vyčistit takovou olejovou stopu bude stát desetitisíce korun.

Do budovy hrubého čištění českobudějovické čistírny odpadních vod přitéká odpadní voda ze stotisícového města. Na hladině je několikacentimetrová vrstva oleje. „Česle zachytávají nerozpustné látky, například papír, a na to se ten tuk chytá,“ informuje pracovník vodohospodářské firmy 1. JVS Ondřej Koupal.    

Hrudky tuku končí v kontejneru. Přes vánoční svátky se naplnil čtrnácti kubíky tuku. Zanesené zařízení ale musí pracovníci pravidelně čistit prudkým proudem vody, nechtějí, aby se proces čištění zastavil. „Na odtoku se již žádné tuky neobjevují,“ říká Ondřej Koupal.

Problémy však hlásí čety přímo z ulic na sídlištích. Některým kanalizačním potrubím totiž splašky neproudí, tuky v nich vytvořily špunt. „Naši pracovníci to musí vyčistit ručně,“ uvádí mluvčí firmy 1. JVS Jitka Kramářová.

Náklady na likvidaci těchto látek v městské čistírně několikanásobně narostly. Zatím se je daří likvidovat, pokud by se ale dostaly mimo kanalizaci, mohou vážně ohrozit životní prostředí. „Lidé tyto tuky splachují do záchodových nebo odpadních mís,“ dodává Jitka Kramářová.   

Radnice na svých webových stránkách opakovaně vyzývala místní, aby tuky nesplachovali a odváželi je zdarma na sběrný dvůr. S kampaní ale vůbec neuspěla. „Snažili jsme se tomu předejít, bohužel to dopadlo velmi špatně,“ přiznává náměstek českobudějovického primátora Rudolf Vodička.

Mimořádná opatření vodohospodáři přijímat nebudou. Očekávají, že situace se stabilizuje do dvou dnů.