Hrad Kašperk vítá turisty i v zimě

Plzeň - Většina hradů a zámků v Česku má sice teď zavřeno, ale šumavský Kašperk jde jinou cestou. A tak se tam ode dneška můžou návštěvníci při speciálních prohlídkách dozvědět, jak se žilo středověkým šaškům na dvorech českých králů. Hrad, který je turisty hojně vyhledáván, tak rozšiřuje svou nabídku o další aktivity.   

 

Šumavský Kašperk nemá v období před Silvestrem zavřeno jako většina státních hradů a zámků. Naopak, program na hradě je nyní ještě pestřejší než jindy. Není to náhoda, protože hory jsou teď doslova nabité lidmi. „Chtěli jsme využít určitého prázdného místa v nabídce pro turisty v zimním období, především mezi Vánocemi a Novým rokem, kdy jezdí na Šumavu hodně turistů,“ svěřuje se kastelán Zdeněk Svoboda.

Z hradu, který založil Karel IV, aby střežil zlatou stezku, je krásný výhled na Šumavu. „Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách a je obklopen krásnou šumavskou přírodou,“ upozorňuje průvodce Martin Polívka.

Kašperk ročně navštíví v průměru čtyřicet pět tisíc lidí. Hrad patří městu Kašperské Hory a lidem se líbí natolik, že si sám na svůj provoz vydělá. „V posledních čtyřech letech si na sebe vyděláme. „Když spočítáme veškeré náklady a příjmy, tak jsme vždy nad nulou,“ potvrzuje aktivní ekonomickou bilanci hradu Zdeněk Svoboda.

Zimní prohlídky jsou na Kašperku už podesáté a každý rok se jejich téma mění. Podle organizátorů budou pokračovat do prvního ledna.

/*json*/{"map":{"lat":49.166074,"lng":13.563657,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.166074,"lng":13.563657,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/