Pražská policie čelí kritice za drahé terénní Hummery

Praha – Městská policie v hlavním městě čelí kritice ze strany veřejnosti i některých pražských zastupitelů. Důvodem je prý zbytečné utrácení za drahá off-roadová auta s označením Hummer. Městští strážníci mají od začátku prosince k dispozici dva nové terénní vozy za téměř dva miliony korun. Vedení policie tvrdí, že vozy typu Hummer jsou nedocenitelnou pomocí při zdolávání těžkého terénu v některých částech Prahy.

Vozový park pražské městské policie zahrnuje vedle běžných škodovek například terénní Toyoty, Nissany nebo Landrovery. Nákupem amerických Hummerů to však vedení policie podle mínění velké části veřejnosti přehnalo. „My pana náměstka Blažka, který má praktické věci kolem městské policie na starosti, vyzveme k tomu, aby městská policie ty Hummery prodala. Mohou se za to koupit například elektrokola,“ oznámila členka bezpečnostního výboru magistrátu Lenka Kolínská.

Strážníci však tvrdí, že dva miliony korun za dvě potřebná terénní auta nejsou mrháním peněz. Navíc prý obdrželi zvýhodněnou nabídku a zakoupili verze, které patří k těm nejcivilnějším. „Tato vozidla nahradila pouze odsloužená vozidla také s vyšší průchodností v terénu. Dá se říci, že jsou cenově i typově srovnatelná,“ vysvětlil náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

Hummer se využívá při odklízení poškozených stromů

Premiérového Hummera si městská policie pořídila už před rokem. Díky svému vybavení slouží silný vůz skupině operativní pomoci, která ho používá k odklízení popadaných stromů a po záplavách. „Má vpředu naviják a na střeše plošinu, která slouží také jako nosný systém na převoz různého materiálu nebo jako přibližovací plošina,“ popsal strážník Gejza Úlehla.

Na městskou policii se snesla kritika kvůli utrácení za auta už před osmi lety, kdy koupila dvoudveřové vozy typu Smart. Vedení policie tehdy nákup obhajovalo podobně jako nyní, tedy výhodnou cenou. Smarty měly být totiž levnější než nové Fabie.

Policejní Fabia
Policejní Fabia
Více fotek
  • Policejní Fabia autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1328/132796.jpg
  • Policejní Hummer autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1328/132794.jpg
  • Vůz Smart autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1328/132795.jpg