Jihočeský kraj schválil dostavbu mezinárodního letiště v Plané

Planá (jižní Čechy) – Jihočeský kraj nechá z letiště v Plané u Českých Budějovic vybudovat mezinárodní letecký uzel. Krajské i městské zastupitelstvo se shodlo na tom, že příští rok požádá o půlmiliardovou dotaci na nový terminál. Opozice však rozsáhlé investice z důvodu potřebných úspor kritizuje. Letiště bude podle ní neprůhledně živeno z peněz daňových poplatníků. Nová dopravní chlouba jižních Čech by se měla stát důležitým prvkem rozvoje turismu i ekonomiky v kraji.

Krajský úřad ještě do konce roku uvolnil prvních šedesát milionů korun na stavební práce. „Začínáme tím, co není vidět, tedy síťováním, následovat bude rekonstrukce řídicí věže,“ popsala mluvčí letiště Martina Vodičková. Osud jihočeského mezinárodního letiště byl předmětem řady spekulací zastupitelů v souvislosti s vlnou škrtů a úspor. Kraj i město však nyní rozhodly jednoznačně. „Postupujeme dále, musím říci, mílovými kroky,“ uvedl hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

K odvážným investicím se kraj rozhodl právě kvůli příslibu štědré dotace, která se prý již nemusí opakovat a rekonstrukci letiště bohatě vyhovuje. Inženýrské sítě a také nové stanoviště celníků a cizinecké policie by měly být hotové do května, tedy termínu, kdy by kraj měl o peníze oficiálně zažádat. Podle mluvčí by už v roce 2015 letiště mělo odbavovat 350 tisíc pasažérů. Stavba terminálu by mohla začít už příští rok.

Projekt má podle krajské koalice klíčový význam pro obchod i turistiku, cesta autem na Ruzyni trvá z Českých Budějovic reálně déle než jakýkoliv let po Evropě. Podle opozice ale vedení kraje zapomíná na bližší mezinárodní letiště v Linci. Navíc se podle nich letiště s novým terminálem bude muset dotovat po celou dobu provozu. „Já v tom spatřuji veliké riziko. Ty peníze spadnou do jakési černé díry,“ říká zastupitel Vladimír Pavelka (TOP 09).

Letiště v Plané
Letiště v Plané