Rodina z Karlových Varů se chce soudit s energetiky

Karlovy Vary - Rodina Vondráčkova žije už od Vánoc v domku v centru Karlových Varů bez elektřiny. Vánočního kapra museli letos Vondráčkovi smažit na kempinkovém vařiči. Svítilo jim k tomu jen pár lampiček nouzově napájených benzinovou elektrocentrálou. Vondráčkovi tvrdí, že jim energetici odpojili přívod bezdůvodně. Energetici ale nesouhlasí - brání se, že je někdo chtěl ošidit a upravil elektroměr. Ten byl ale zaplombovaný speciálními kleštěmi, které zřejmě ČEZu někdo ukradl. Spor tak míří k soudu.

Dokud Vondráčkovi nezaplatí 64 tisíc korun, energetici jim kabel nepřipojí. Zastávají totiž názor, že elektroměr někdo upravil, aby ukazoval menší odběr. Zařízení navíc bylo zaplombované kleštěmi, které někdo v minulosti energetikům ukradl. „Mě to vůbec nezajímá, to je problém ČEZu a je to i jeho ostuda,“ rozhořčila se obyvatelka domu Lucie Vondráčková.

Rodina mimo jiné platí více než trojnásobek své roční spotřeby

Energetici ovšem nesouhlasí. Zařízení předali autorizovanému servisu, aby ho prozkoumal. „Zjistil, že uvnitř byla pohnutá registrační klema, takže skutečně ten elektroměr měří jen velmi malou část skutečné spotřeby,“ konstatoval mluvčí ČEZu Martin Sobotka. Vondráčkovi navíc platí energetikům více než trojnásobek své roční spotřeby. Sobotka poukázal na fakt, že takovou sazbu stanoví zákon.

Rodina měla elektroměr přímo v domě, cizí k němu podle energetiků nemohl. Právník rodiny ale namítá, že ten, kdo plomboval, měl značkovací kleště, za něž si zodpovídají energetici. Ti už na případ upozornili policii. Vondráčkovi přesto chtějí podat trestní oznámení na energetiky ještě tento týden.

Plynový vařič
Plynový vařič