Areál ve Vesci je liduprázdný, lyžuje se naopak na Ještědu

Liberec - Necelý rok po světovém šampionátu v klasickém lyžování v Liberci slouží veřejnosti pouze jeden ze dvou mistrovských areálů. Zatímco hlavní hostitelský areál ve Vesci zeje prázdnotou, na Ještědu se nyní denně sveze až 2000 lidí. I když bílou pokrývku v ještědském areálu zajišťují hlavně sněhová děla, z vrcholného sportovního mítinku tady kromě dluhů přece jenom těží, například značnou kapacitou parkovacích míst.

Podle správců jsou nyní na Ještědu i přes umělý sníh ideální podmínky pro lyžování - podle posledních údajů mezi 30 až 50 centimetry. „Zasněžujeme zásadně jenom v noci, což je velké plus, můžeme si to dovolit, protože té zasněžovací techniky máme poměrně hodně,“ uvedl ředitel Sportovního areálu Ještěd Vít Pražák. Sportovní nadšenci najíždějí do hor postupně, mnohé totiž odrazuje počasí v nížinách.

Liduprázdný naopak zůstává běžecký areál ve Vesci. Se zasněžováním se tady počítá až později. „Pro nás je důležité, abychom nejdříve rozběhli Ještěd, protože Ještěd v podstatě musí vydělat peníze na provoz toho běžeckého areálu. V průběhu ledna počítáme s tím, že bychom tam začali pomalu zasněžovat,“ dodal Pražák.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se uskutečnilo ve Vesci letos v únoru a stálo skoro 2 miliardy korun a zůstaly po něm dluhy přes 80 milionů. Ve Vesci se však chystají další sportovní akce a jsou opět terčem kritiky, tentokrát nejenom ze strany krajské opozice, ale také části sportovní veřejnosti. V únoru 2011 se zde uskuteční Evropská olympiáda mládeže. Příčinou negativních reakcí je opět cena – až 165 milionů korun, z nichž většina půjde z veřejných odpočtů Libereckého kraje.

Jižní Čechy lákají na provoz lanovek

V některých níže položených místech Jihočeského kraje zachraňují sezónu spuštěné lanovky. Obvykle jsou v provozu jen v létě a o podzimních víkendech, nyní ale funguje už druhý týden nepřetržitě například lanovka na vrchol Kleti na Českokrumlovsku. Sníh v okolí není, Blanský les zůstává bez upravených běžeckých stop, přesto jsou hotely a pensiony plné. „Lidi jsou dnes pohodlní, takže se rádi svezou,“ směje se Jan Soukup z obsluhy lanové dráhy.

Lanovku provozuje holubovská radnice. Pod Kletí teď navíc na požádání otevírá letní turistická centra, chce tak lidem vynahradit zimní sezonu bez sněhu. Snaha se podle všeho vyplácí. Vrchol Blanského lesa se stává atraktivním turistickým cílem. Denně teď z historické rozhledny do údolí shlíží zhruba dva tisíce lidí. Lanovka na Kleť bude turisty přepravovat nepřetržitě do 3. ledna, poté bude zastavena. Lidé se s ní posléze budou moci svézt pouze o víkendu.

Běžecký areál ve Vesci
Běžecký areál ve Vesci
Více fotek
  • Běžecký areál ve Vesci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1330/132908.jpg
  • Rozhledna na Kleti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/508/50798.jpg