Z Litoměřic do Ústí „přes kopečky“? Možná už od příštího roku

Ústecko – Už dva a půl roku se kvůli utrženému svahu nemůže jezdit nejkratší cestou z Litoměřic do Ústí nad Labem. Místo se složitě objíždí a obce Libochovany, Velké Žernoseky a Žalhostice, které leží na náhradní trase, trpí nárůstem dopravy. S opravami se ale podle místních lidí, řidičů i zástupců litoměřického odboru dopravy otálí, a tak prý zřejmě dojde na trestní oznámení.

Ředitel litoměřického odboru dopravy Ivo Perna informoval, že silnice z Litoměřic do Sebuzína prošla před pár lety opravou, která stála 50 milionů korun. Na jejím konci ve směru od Litoměřic se však propadla. Zbytek cesty byl průjezdný, jenže od léta 2007 se nesmí ani tam. Ivo Perna se nechal slyšet, že silnice „přes kopečky“, jak se nejkratší možné trase říká, slouží jen pro parádu.

Práce na opětovné zprovoznění silnice se ještě nerozběhly. Pro řidiče se tak původně nejkratší cesta mezi městy protáhla o osm kilometrů. Stěžují si i samotní obyvatelé Sebuzína. Někteří chtějí podat trestní oznámení. „Ke zdržení došlo z nutnosti koordinace s výstavbou čističky odpadních vod v Sebuzíně a také kvůli urovnání majetkoprávních vztahů při výkupu pozemků,“ upřesnila mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Někteří řidiči projíždějí obcí i přes zákaz vjezdu. Propadlé místo objedou jinými ulicemi, lidem v nich ale praskají domy. Krajský úřad slibuje, že v roce 2010 se konečně začne něco dít. Silnice okolo problematického místa se má posunout o 200 metrů a pomocí kruhového objezdu se má napojit na silnice podél Labe. Magdalena Hanáčková potvrdila, že v současné době je vypracováván projekt na stavbu nové okružní křižovatky v Sebuzíně. Stavět by se mělo začít v létě.