Zámek v Chudenicích již patří rodu Czernínů

Chudenice – Nečekaným smírem skončil dlouholetý restituční spor mezi rodem Czernínů a plzeňským pivovarem o zámek Lázeň v Chudenicích na Klatovsku. Prazdroj převedl šlechtické rodině zámek za nejnižší možnou cenu. Firmě se už několik let nevyplácelo do nemovitosti investovat.

Rodina Czernínů získala zámek Lázeň po čtrnácti letech vleklých soudních sporů v podstatě nečekaně, dohodou za cenu transakčních nákladů převodu majetku. Starosta Chudenic David Klíma tvrdí, že rychle chátrající památka tak dostala novou šanci na záchranu. Sám pokládá vyústění situace za sňatek z rozumu – pivovar stál zámek jen na ostraze hodně peněz a Czernínové zase platili velké finance za restituční soudní spory.

Mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček přiznává, že pro firmu byl v posledních letech zámek hlavně přítěží. Do údržby prý ročně proinvestovali miliony korun. Czernínové teď mají zpátky zámek, který šedesát let sloužil jako málo udržované rekreační zařízení. Podle toho vypadají jak interiéry, tak exteriéry.

Podle odhadů budou stát stavební opravy 120 milionů korun. Poslední tři roky zámek nevyužíval vůbec nikdo, předtím ho pivovar alespoň pronajímal jako hotel. Czernínové teď zvažují další postup. Budoucí využití zámku zatím nezveřejnili. Průvodkyně Lenka Homolková dodala, že Chudenice jsou rodovým sídlem Czernínů.

Podle starosty obce nechají Czernínové i nadále volně přístupný cenný anglický park v okolí zámku. Lidé se tak nemusí obávat jeho uzavření.

/*json*/{"map":{"lat":49.475263243,"lng":13.2522583008,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.467231597208,"lng":13.174667358398,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/