Na sjezdovky lze vyrazit, na běžky už stěží

Bedřichov - Na Jizerské magistrále jsou lepší sněhové podmínky, a to i přesto, že se noční sněžení změnilo přes den zase v prudký déšť. Kvůli nedostatku přírodního sněhu si běžkaři bílé stopy letos v zimě ještě moc neužili. Současný stav - patnáct, maximálně dvacet centimetrů sněhu, ze kterého občas ční kameny nebo prosvítá asfalt. S nedostatkem sněhu se potýkají i ostatní běžecké tratě, většina z nich se kvůli tomu nemůže upravovat rolbou a běžkaři si stopy prošlapávají sami jako za starých časů.

První sníh na hřebenech Jizerských hor se objevil 15. října. Nicméně sníh z nečekané říjnové kalamity roztál a od té doby sněžilo minimálně. Stejně jako v Jizerských horách ale běžkaři čekají na sníh také v Krkonoších. Na nejproblémovější úsek z Bedřichova na Novou louku správci Jizerské magistrály navážejí technický sníh. Už příští víkend se tady má jet největší běžecký maratón v České republice – Jizerská padesátka. 

Hory jsou i přes nedostatek sněhu připraveny

I ostatní horská střediska jsou i přes výrazné oteplení a oblevu připravena na silvestrovské a novoroční lyžování. Ve velkých skiareálech je v provozu většina vleků, lyžovat se bude hlavně díky umělému zasněžování. Turistů na horách přibylo, přesto lze ještě nalézt místa k ubytování. Provozovatelé pro návštěvníky připravují silvestrovské ohňostroje, diskotéky i večerní lyžování. 

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn jsou v provozu všechny lanové dráhy a jede devět z 11 vleků. Kvůli nedostatku sněhu je však omezený provoz na černých sjezdovkách ve Svatém Petru a na Medvědíně. V areálu na Černé hoře u Janských Lázní jsou v provozu kabinová a sedačková lanovka a čtyři vleky, v Peci pod Sněžkou jede lanovka a pět vleků, otevřeny jsou dvě třetiny sjezdovek. 

V krkonošské Rokytnici nad Jizerou se ode dneška lyžuje na Modré sjezdovce, která je nejdelší v Libereckém kraji. V nejvyšších partiích se sice nesmí uměle zasněžovat, ale vlekaři tam vytvořili sněhový pruh, po němž lyžaři sjedou na svah s technickým sněhem. Na technickém sněhu se lyžuje i na Šumavě. 

Velmi dobré podmínky najdou lyžaři na nejvyšším krušnohorském vrcholu Klínovci, v Božím Daru je omezený provoz na Neklidu. Lyžaři v Mariánských Lázních mohou na sjezdovce oslavit příchod nového roku. 

V Jeseníkách mohou vyznavači sjezdového lyžování zamířit například do střediska v Branné, kde se na Silvestra bude jezdit od 21:00 do 23:30 zdarma. Poměrně dobré jsou rovněž podmínky v Beskydech, kde se lyžuje na Pustevnách či ve Velkých Karlovicích, večerní jízdy připravují v areálu Ski Bílá a na Nový rok i v Mostech u Jablunkova. 

V Orlických horách nabízejí lyžování v omezeném rozsahu areály v Říčkách a Deštném, o prodlouženém víkendu se lidé mohou vydat také do areálu v Čenkovicích. Všechny vleky jsou v provozu v Telnici na Ústecku, jezdit se bude i ve středisku Bouřňák na Teplicku, pro návštěvníky je připravena také řada sjezdovek na Vysočině.

Běžkaři
Běžkaři
Více fotek
  • Běžkaři autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1331/133061.jpg
  • Rodinný areál na Zadově autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1325/132426.jpg
  • Zasněžené vrcholky hor autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1325/132424.jpg