Vesnice na Náchodsku chtějí zachovat dotace pro rozvoj venkova

Hradec Králové - Program obnovy venkova Královéhradeckého kraje, na který každoročně spoléhají malé obce, se nachází ve finanční tísni. Krajský úřad snížil svůj příspěvek dokonce na polovinu oproti minulým letům. Obce na Náchodsku se proto spojily a založily pro vyjednávání s krajem speciální sdružení. Bez peněz z tohoto programu si totiž s některými akcemi nemohou pomoci z vlastních prostředků.

Letos dal kraj do programu obnovy venkova padesát milionů korun, plánovaných pětadvacet milionů pro rok 2010 je podle nespokojených obcí nejmenší dotace od vzniků krajů. „Ten pokles je kvůli tomu, že kraj očekává snížení daňových příjmů o nějakých 600 milionů korun,“ vysvětluje mluvčí krajského úřadu Jiří Hošna. Reakcí na rozhodnutí kraje je vznik Iniciativy za skutečnou podporu venkova.

Možnost, že do programu nakonec půjde více peněz, podle mluvčího kraje nicméně stále existuje. „Pokud příjmy kraje budou vyšší, než jaké v této chvíli předpokládáme, tak přednostně půjdou tyto finance do obnovy venkova,“ slíbil Hošna. Hradecký kraj za šest let v rámci programu vyplatil téměř 300 milionů korun. Peníze jsou určené například na opravu silnic a chodníků nebo obecních budov.