Domácí turisté zachránili sezonu na jihu Čech

České Budějovice - V jižních Čechách zachránili letos turistický průmysl Češi. Zatímco cizinců na hradech, zámcích i na Šumavě ubylo, tuzemských návštěvníků přijelo dokonce víc než loni. Památkáři tak nemuseli rozjíždět nachystané krizové plány a návštěvnost hor podle odhadu dokonce vzrostla. Tato čísla jsou v kraji hodně důležitá a sledovaná, na turistickém ruchu je tady závislá téměř pětina zaměstnanců, tedy přes 100 tisíc lidí. Pro některá města, jako je Hluboká nebo Český Krumlov, je cestovní ruch naprosto klíčový.

Hospodářská recese se památek samozřejmě dotkla, ale propad je velmi nízký, návštěvnost zůstala nad dlouhodobým průměrem. A na Šumavě je dokonce rekordní, ani výkyvy počasí turisty příliš neodradí, ve velkých střediscích se lyžuje všude. O něco hůř jsou na tom běžkaři, dnes bylo třeba na Kvildě přes pět stupňů nad nulou a většina běžkařů nesla lyže pouze v ruce. Stejně tak se nebruslí na Lipně, což je další z nových a hodně významných atrakcí. Hoteliéři zatím velký úbytek hostů nezaznamenali, ale není vyloučeno, že lidé začnou odjíždět hned po Silvestru.

Úleva je u památkářů znát, čekali, že to bude horší. Počátkem roku dokonce připravili krizové plány pro případ, že na hrady a zámky nikdo nedorazí. Nyní drží v rukou statistiky, podle kterých se sem opravdu vypravilo méně lidí než v loňském roce, i tak ale mohou na Silvestra slavit. „Skončili jsme asi 5 procent pod loňskou návštěvností,“ prohlásil Petr Pavelec z Národního památkového ústavu České Budějovice.

Ještě větší překvapení přinesla Šumava. „Návštěvnost národního parku se za uplynulý rok 2009 zvýšila o 24,9 procenta,“ uvedl Petr Šrail ze Správy Národního parku Šumava a starosta Kvildy Václav Vostradovský (nez.) dodal: „Návštěvnost je opravdu vyšší díky letním akcím, které tu probíhaly.“ Překvapivě vysoké číslo správa parku odůvodňuje hlavně řadou programů, které loni a letos spustila. „Jsou tu například nouzová nocoviště i zooprogram a určitě k tomu přispívá Bezpečná Šumava,“ vysvětlil Petr Šrail.

Statistika, tentokrát Jihočeské centrály cestovního ruchu, potvrzuje další zajímavou skutečnost. Turistů podle celkových čísel mírně ubylo, na vině jsou však zahraniční hosté. Češi naopak hoteliéry a majitele restaurací zachraňovali. „V roce 2009 přijelo o dvě procenta více českých turistů,“ potvrdil Petr Štumpf z Jihočeské centrály cestovního ruchu.

Odhady pro příští rok se různí, začátek zimní sezóny by ale mohlo poznamenat zatím nepříznivé počasí.

/*json*/{"map":{"lat":48.97387,"lng":14.474946,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.97387,"lng":14.474946,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/