V Českých Budějovicích narkomanům pomáhají

České Budějovice – V Českých Budějovicích narkomani bez pomoci nezůstanou, přestože doposud jediné centrum pro tyto závislé už nemá peníze na další provoz. Právě dnes v centru města totiž začalo oficiálně fungovat nové kontaktní středisko Prevent, které zvítězilo v soutěži o městské příspěvky. Původní centrum Háječek, kde se denně scházely tři desítky klientů, však stále doufá, že se prostředky na jeho další činnost najdou, radní doposud nerozhodli.

Na okraji historického jádra města stojí rohový dům, kde ze dvou bytů vzniká kontaktní centrum. Za použité jehly tady dostávají skupinky narkomanů nové. „Použité injekční stříkačky vhodí do kontejneru,“ uvedl vedoucí nového K-centra Prevent Kamil Podzimek. Nový provozovatel také rozšířil síť spolupracovníků, od rána rozdávají drogově závislým lidem letáčky. „Jsou s mapkou, aby sem trefili,“ dodal vedoucí Podzimek. V centru platí přísná pravidla, bude mít otevřeno osm hodin denně. Po jeho uzavření musí uživatelé drog dům opustit, nesmí se pohybovat ani v jeho okolí. Takový je řád zázemí pro klienty, mohou tady odpočívat, dostanou čaj a polévku. „Program je navázaný na cca 70 procent celé drogové scény Českých Budějovic,“ ubezpečil Kamil Podzimek.

V krajském městě je asi 600 narkomanů. Dosud využívali jediné centrum Háječek, denně se jich tady scházely tři desítky. „Chodím sem především pro čisté jehly a vykoupat se,“ vysvětlil klient K-centra Háječek Jan Ježek. Provozovatelům Háječku ale docházejí peníze, na další rok zatím žádné nezískali a po jedenácti letech by měli skončit. „Klienti jsou smutní z toho, co se děje,“ podotkla vedoucí K-centra Háječek Květoslava Kotrbová. Radnice pošle peníze pouze novému centru, jeho zástupci uspěli v soutěži. „Rozsah jeho činností byl mnohem širší,“ potvrdil náměstek primátora města Rudolf Vodička (KDU-ČSL).

Provozovatelé starého centra mají ještě teoretickou šanci na přežití, klíčový bude postoj rady vlády a kraje, kolik peněz a komu rozdělí. Zástupci kraje však dosud neuvedli, zda podpoří nové, nebo staré kontaktní centrum, rozhodnou až v březnu.

/*json*/{"map":{"lat":49.8521516678,"lng":15.1831054688,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/