Na několika místech Krušných hor se pomoci mobilem nedovoláte

Karlovy Vary - V horských oblastech Karlovarského kraje zůstávají místa bez mobilního signálu. Lidé z těchto míst se snaží jednat a hledají nové možnosti, jak upravit legislativu a donutit mobilní operátory ke spolupráci. Nejhorší situace je v okolí obcí Přebuz, Kraslice, Abertamy a v odlehlejších partiích Krušných hor. Do problémů se tak dostávají lidí, kteří si v horách potřebují přivolat pomoc.

Signál chybí třeba v místech, kde se běžně pohybují lyžaři. Problém představuje ale i systém varování obyvatel například před povodněmi. Speciální zařízení, která vodohospodáři umisťují do koryt řek, totiž naměřené hodnoty posílají do jednotlivých center po síti mobilních operátorů. Komunikují podobně jako mobilní telefony, tyto přístroje ale na mnoha místech nefungují. 

Proto kraj tlačí operátory k lepšímu vykrytí problematických míst. Operátoři se ale brání, protože stavba základnové stanice stojí až statisíce korun. Kraj proto uvažuje o iniciativě, která by vedla k úpravě zákona a donutila operátory k větší spolupráci. „Pokud by nedošlo k dohodě, jsme rozhodnutí jít i cestou legislativní, čili snažit se o legislativní změnu,“ naznačil náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Havel (ČSSD).

Signál ovlivňuje fyzika a na tu žádný zákon neplatí

Mluvčí jednoho z operátorů tvrdí, že šíření signálu v horách je komplikované. Přesto ho prý částečně posílili. Zlepšení má přinést i nová technologie. S tím, aby stavbu vysílačů nařizoval zákon, operátoři ale nesouhlasí.

Zástupce z Českého telekomunikačního úřadu Lubomír Suja si taktéž nemyslí, že stavbu vysílačů by měl nařizovat zákon: „Podle našeho názoru nelze legislativně takovou povinnost uložit. Fungují určité fyzikální vlastnosti, které nejsou ovlivnitelné žádnou legislativou.“ 

Nejjednodušším způsobem, jak situaci vyřešit, je podle telekomunikačního úřadu, aby se kraj domluvil s operátorem a na stavbu základnové stanice přidal peníze.