Nemoc špinavých rukou na severu Čech

Ústí nad Labem - Sever Čech dál sužuje epidemie žloutenky typu A. Vypukla na Teplicku a Ústecku už před pár týdny a zatím ji zdravotníci a hygienici nemají plně pod kontrolou. Podle lékařů je nakaženo přes šedesát lidí a nemusí to být konečné číslo. Zodpovědní pracovníci v postižených regionech proto přijímají další opatření, jež by epidemii utlumila.

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Tak tohoto přísloví by se neradi drželi lidé s nemocí špinavých rukou, tedy žloutenkou typu A. „Je to onemocnění, které se typicky projevuje žlutým zbarvením pokožky, tmavou močí, světlou stolicí, předchází jí chřipkové příznaky nebo příznaky od zažívacího ústrojí,“ popisuje žloutenku ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal.

Nemoc se stále častěji a ve větším měřítku rozšiřuje na stejných místech, tedy tam, kde žijí převážně sociálně slabší obyvatelé. Mezi nejpostiženější místa patří část Teplic, Krupka a Bílina na Teplicku a dále především ústecká část Předlice. A právě sem vyjíždí zástupci ústeckého magistrátu na kontroly. „V těchto lokalitách se úklid provádí jako prevence proti rožšíření žloutenky,“ uvádí náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha.

Jenže ani to nepomohlo. Podle Jana Řeřichy město přistupuje nadstardartně k systému úklidu v problémových lokalitách a zbytek je skutečně na těch jednotlivých lidech. „Je to onemocnění typické pro sníženou hygienu,“ dodává Josef Trmal.

Hygienici mluví o epidemii. Ani po několika týdnech, kdy se objevila, neustupuje. V současnosti má žloutenku typu A více než šedesát lidí. Nejdůležitější je proto důkladná hygiena i po návštěvě toalety. Lékaři doporučují i očkování.