Propouštění zpomalí chod severočeských soudů

Ústí nad Labem - Severočeské soudy čekají další problémy. Dlouhodobě trpí nedostatkem odborného personálu a velkým množstvím nevyřízených případů. Nyní je navíc čeká personální redukce. Podle ministerstva spravedlnosti musí totiž na začátku tohoto roku propustit desítky zaměstnanců. Propouštění se týká soudních asistentů a administrativních pracovníků. Práce soudců se tak může výrazně zpomalit.

Za nějaký čas se může stát soudce na severu Čech i administrativním pracovníkem a zapisovatelka uklizečkou. Soudy se totiž musí zbavit čtyřiceti lidí. Na jejich výplaty nejsou peníze, a tak jejich práci bude muset zastat někdo jiný. Soudců se ale propouštění netýká. „Zejména by se jednalo o asistenty soudců, jednalo by se o administrativní aparát a některé zaměstnance, kteří odcházejí do důchodu,“ upozorňuje mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková. „Vláda rozhodla snížit počet funkčních míst v jednotlivých kapitolách státního rozpočtu, dotklo se to i justice,“ dodává mluvčí ministerstva financí Jitka Zinke.

Jen Krajský soud v Ústí nad Labem musí propustit osm zaměstnanců. Podle Ireny Jeřábkové je nejhorší situace u Okresního soudu v Jablonci nad Nisou a v Chomutově. „Okresní soud v Chomutově patří k těm soudům, které mají hodně nevyřízených věcí a dotkne se nás to. Samozřejmě že nám chybí každá vyšší soudní úřednice,“ přiznává nelehkou situaci pověřená místopředsedkyně Okresního soudu v Chomutově Eva Hermanová.

Teprve nedávno poslalo ministerstvo spravedlnosti do severních Čech nové soudce jako posilu. Měli svým kolegům pomoci rychleji dodělat rozdělanou práci a pustit se do dalších zatím nevyřízených soudních případů. I oni k tomu ale potřebují pomocnou ruku. „Pokud bude propuštěn administrativní aparát, například zapisovatelka, může to mít vliv na průběh samotného řízení, vypravování spisů, rozhodnutí, psaní rozhodnutí a podobně,“ zdůrazňuje Irena Jeřábková.

Odborníci upozorňují, že se tak zpomalí chod soudů. Soudci budou muset i nadále vykonávat administrativní práce, které je zatěžují. Mohlo však být ještě hůře, tvrdí lidé na ministerstvu spravedlnosti. Jitka Zinke říká, že se ministerstvo snažilo nějakým způsobem změkčit dopad snižování míst a kontaktovalo kvůli tomu i ministerstvo financí. Soudy v severních Čechách však kromě propuštěných zaměstnanců potřebují navíc pro zrychlení své práce další desítky lidí.