Nebe nad Prahou rozzářil novoroční ohňostroj

Praha - Ani nevlídné a sychravé počasí prvního dne letošního roku neodradilo až desetitisíce Pražanů a návštěvníků metropole od sledování tradičního novoročního ohňostroje. Letos jej organizátoři pojali v duchu muzikálu. Pyrotechnici rakety odpalovali za doprovodu hudby ze sedmdesátimetrové lodě uprostřed Vltavy mezi Čechovým a Štefánikovým mostem.

Davy lidí si ohňostroj vychutnávaly z obou mostů, zaplnily také cestu vedoucí do letenského parku. Oproti předchozím rokům to byla změna, v minulosti se totiž pyrotechnika odpalovala z Letné. Show se letos neobešla ani bez dopravních uzavírek. Pro běžný provoz policisté uzavřeli oba břehy Vltavy, zastavila se také doprava na řece.

Pyrotechnické představení dostalo název Květinový duet podle ústřední skladby převzaté z opery Lakmé francouzského autora z 19. století Léa Delibese. Pořadatelé ohňostroje využili také motivy ze skladeb, které složili Giuseppe Verdi, Sergej Prokofjev, George Gershwin a Jules Massenet. Hudba zněla z reproduktorů, lidé si ji mohli naladit také z rozhlasových přijímačů. Vysílal ji Český rozhlas Regina.

Ohňostroj, který trval zhruba čtvrt hodiny, vyšel na 1,5 milionu korun. Tato částka ovšem nepůjde pouze na vrub hlavního města, část zaplatí také pražské energetické firmy.

Podobná pyrotechnická show byla předvedena letos na mezinárodním hudebním festivalu Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pro metropoli si však pořadatelé připravili rozšířenou verzi představení.

Ohňostroj
Ohňostroj