Odborníci zkoumají stěhování labutí

Pardubice - Čeští a polští ornitologové začali v Pardubicích kroužkovat labutě. Pokračuje tak společný mezinárodní projekt na ochranu a studium těchto ptáků. Výzkum má mimo jiné potvrdit, či vyvrátit teorie o přenášení různých nakažlivých nemocí, které jsou dávány do souvislosti s migrací těchto velkých a krásných ptáků po Evropě.

Čeští a polští ornitologové získají podrobné informace nejen o populaci labutí, o počtu, váze a mírách ptáků, ale především o jejich stěhování po Evropě. V současné době to má podle znalců význam například při sledování přenosu infekcí a vyvrací to některé teorie o tom, které choroby, odkud a kam labutě údajně přenášejí. Na Pardubicku a Hradecku již ochránci přírody kroužkem označili dvě stě dvacet labutí. Populaci tam pravidelně sledují od roku 2008. Poslední takový celostátní projekt probíhal před dvaceti lety. 

Chytnout do náručí labuť, která se má kroužkovat, není vůbec jednoduché. Na nezamrzlém jezírku v pardubické čtvrti Polabany to dnes odborníci předváděli mistrně. Žádná labuť při odchytu neutrpěla sebemenší újmu. Po patnáctiminutovém pobytu na souši s podvázanými křídly se mohla s kroužkem zase vrátit na vodu. 

V pondělí se ornitologové přesunou na Labe do Hradce Králové a budou tam ve výzkumu pokračovat.

/*json*/{"map":{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/