Evropské peníze snižují nezaměstnanost na Lipensku

České Budějovice – Starostové z okolí Lipna slaví. V regionu s extrémními sezónními výkyvy poprvé v zimě výrazně nepřibylo nezaměstnaných. Důvodem jsou stovky milionů korun, které do regionu nalili jak soukromí investoři, tak evropské fondy. Peníze na lanovky, bruslařské dráhy nebo kryté bazény teď chtějí i další regiony. Jejich šance jsou ale už výrazně menší.

Skoro devadesát milionů na modernizaci zimního areálu, dotace na celoročně otevřené muzeum, příspěvky na profesionální lyžařské stopy nebo nejdelší bruslařskou dráhu na světě. To všechno se pořídilo v okolí Lipna za peníze soukromých investorů a díky dotacím z evropských fondů. Program na podporu zimní sezóny na Lipensku nebyl zadarmo. Přesto se ale z pohledu evropských úředníků stává vzorem. „Momentálně zaměstnáváme dvě stě dvacet zaměstnanců a v regionu vzniklo řádově několik set pracovních míst,“ vypočítává Martin Řezáč ze Skiareálu Lipno. „Jsme rádi, že projekty na Lipensku přispěly ke snížení nezaměstnanosti,“ dodává ředitel Úřadu ROP Jihozápad Jiří Trnka. 

V létě nemělo Lipensko s nezaměstnaností velký problém. Na podzim se ale počet lidí bez práce zvyšoval o desítky procent. Letos poprvé je všechno jinak. „Lipensko na tom bylo dlouhodobě s nezaměstnaností v zimě nejhůř, letos to už není pravda,“ říká ředitel Úřadu práce v Českém Krumlově František Petera. „Pracovních míst tentokrát v regionu neubylo. Vznikla nová, sice jiná, ale i to je šance pro naše lidi,“ pochvaluje si starosta Frymburka Oto Řezáč. 

Počet lidí bez práce se v jižních Čechách měnil stejně jako všude jinde. Mapa zasažených regionů ale zůstávala stabilní již od poloviny devadesátých let. Změny nepřinesly jen dotace. Hospodářská recese tvrději dopadla na menší města s rozsáhlými průmyslovými zónami. Oblast kolem největší české přehrady tak výrazně předstihlo třeba Kaplicko. 

Až nečekaný úspěch zimního programu pro Lipensko inspiroval i další regiony, které se potýkají se sezónními výkyvy. Problém je v tom, že v evropských fondech už příliš mnoho peněz nezbývá.

/*json*/{"map":{"lat":48.663883,"lng":14.167894,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.663883,"lng":14.167894,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/