Ústečtí strážníci měří rychlost v nesprávných úsecích

Ústí nad Labem - Po roce znovu začínají městští strážníci v Ústí nad Labem měřit rychlost pevnými i mobilními radary. Vybrali si 26 míst, hlavně v okolí škol a mateřských škol. Ovšem státní policie s tímto měřením nesouhlasí. Ústecká policie totiž má v ruce analýzy, ze kterých vyplývá, že příčinou dopravních nehod v krajském městě není rychlost. Řidiči podle odborníků hlavně neumí přizpůsobit jízdu stavu vozovky, zejména pak mokrým silnicím.

„Na území města nemáme místa, kde by příčinou dopravní nehodovosti bylo překročení rychlosti stanovené zákonem,“ uvedla ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Policie je raději pro instalaci dopravních omezení

Ředitel ústecké dopravní policie Karel Kočárek by například místo radarů raději viděl dopravní šikany (boční zúžení provedené vložením vysazené plochy z boku do vozovky, jednostranné nebo střídavé), zpomalovací příčné pruhy apod. „Retardéry nevidím jako nejlepší řešení, když si představíte sanitku, která veze zraněného s páteří,“ ozývá se kritik zpomalovacích instalací Jan Pechout, manažer BESIP.

Přesto policie s městem debatovala o umístění radarů, některá místa k měření ale nedoporučila, nebylo na nich totiž dost prostoru k bezpečnému zastavení a odstavení vozu nebo se nejednalo o úsek častých dopravních nehod.

Jan Pechout, manažer BESIP

„Já myslím, že je dobře, že tu radary jsou. I když by bylo lepší, kdyby je obhospodařovala Policie ČR.“

Ústecká městská policie neměřila rychlost zhruba rok kvůli novému nařízení, podle kterého musí být úsek měření rychlosti označen značkou. Nebylo ovšem jasné to, jak má značka přesně vypadat. Ústecký magistrát bude nyní v měření pokračovat dál. Oslovil odborníky, aby sami znodnotili, kde je to možné. Měřit se bude především u mateřských a základních škol a všude tam, kde se pohybuje větší množství lidí.

Dopravní šikana
Dopravní šikana
Více fotek
  • Dopravní šikana zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1335/133456.jpg
  • Měření rychlosti v Ústí nad Labem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1335/133478.jpg