Pardubický experiment se v Hradci neosvědčil

Pardubice - S prvním pracovním dnem v roce zahájí radnice v Pardubicích experiment s vlastním doručováním dopisů. Tím chce ušetřit ročně desítky tisíc korun za poštovné. Zároveň se podle vedení radnice už příjemci nebudou moci vyhýbat převzetí zásilky. Stejný experiment zahájila před třemi lety i hradecká radnice. Zde se však neosvědčil, radní od něho upustili a budou tak opět využívat služeb České pošty.

Pardubický magistrát už nechce platit dvě stě deset tisíc korun měsíčně za poštovní výdaje. Dvě úřednice budou proto od příštího týdne doručovat dopisy samy. „My si od tohoto experimentu slibujeme, že donáška bude jistější, že se lidé budou v daleko menší míře vyhýbat doručování zásilek. Zároveň ušetříme na poštovném řádově desítky tisíc korun ročně,“ vysvětluje mluvčí pardubického magistrátu Michal Zitko. 

Pokud úřednice adresáta nezastihne, vhodí do schránky výzvu, aby si nepřítomný občan dopis převzal na radnici. Po stanovené lhůtě kurýr dopis vhodí do schránky nebo ho zanechá v domě, třeba u dveří. Radnice tím bude považovat zásilku za doručenou. Pošta je v takových případech opatrnější a vrací dopis radnici jako nedoručený. 

Naopak magistrát v Hradci Králové podobný experiment, doručování písemností vlastními silami, končí. Na radnici říkají, že tříletý pokus se neosvědčil. „Pozice kurýra pro nás není vhodná. Hodí se maximálně pro doručování právnickým osobám, které jsou k zastižení dopoledne a odpoledne. Pro fyzické osoby v odpoledních hodinách bychom museli zavést dvousměnný provoz. Úspora díky práci kurýra byla prakticky zanedbatelná,“ uvádí mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda a poukazuje na zjevnou nevýhodnost této služby.