Lyžaři se na Klínovci potřebného zázemí jen tak nedočkají

Boží Dar - Jako ostudu Krušných hor označují turisté hotel na Klínovci. Budova již několik let chátrá a lyžařům chybí zázemí. Hotel patří městu Boží Dar, který ale nemá peníze na rekonstrukci. Naproti tomu nejvyšší hora německé části Krušných hor Fichtelberg poskytuje lyžařům pohodlí a výběr z desítek druhů jídel ve vyhřívané budově. Klínovec však nabízí pouze bufet bez toalet.

„Je to ostuda nejenom nás města Boží Dar, města Jáchymov, města Loučná pod Klínovcem, Karlovarského a Ústeckého kraje, ale všech, kteří tady žijeme a kteří jsme v tomhle regionu,“ zneklidňuje se starosta Božího Daru Jan Horník.

Hotel před čtyřmi lety koupila radnice na Božím Daru, aby jej zachránila před úplnou zkázou. Po důkladném prozkoumání ale stavaři jeho rekonstrukci odhadli na 200 milionů korun. Tolik peněz ovšem malé horské město nemá.

Kraj s pěnezi nepomůže přímo, slibuje roli prostředníka

Krajští politici o problému ví a slibují pomoc. „Nějaká přímá dotace se nyní do projektu dá těžko očekávat. Na druhou stranu se vůbec nezříkáme jednak debaty o tom, jednak pomoci při získávání finančních prostředků jak z unie, tak z Německa,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Havel.

Podle Horníka má německá strana zájem na projektu obnovy Klínovce participovat. Jedná se totiž o nejvyšší vrchol Krušných hor. Radnice na Božím Daru mezitím nechala k hotelu přivést plyn. Příští rok by stavební firmy měly začít budovat na Klínovci vodovod a kanalizaci.

Starosta Božího Daru odhaduje, že rekonstrukce zchátralého hotelu na vrcholu Klínovce začne nejdříve za dva roky.

Fichtelberg - nejvyšší hora německé části Krušných hor
Fichtelberg - nejvyšší hora německé části Krušných hor
Více fotek
  • Fichtelberg - nejvyšší hora německé části Krušných hor autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1335/133464.jpg
  • Rekonstrukce hotelu Klínovec autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1335/133474.jpg