Bude památník Jana Žižky prodán, nebo se město, kraj a stát dohodnou?

Trocnov - O památník Jana Žižky v Trocnově se rozhořel ostrý spor. Jihočeský kraj chce zabránit jeho prodeji do soukromých rukou a trvá na tom, aby ho převzal stát. Jenže o národní kulturní památku nemá zájem ministerstvo kultury ani jakékoliv muzeum. „O převzetí nemůže být řeč. V současné ekonomické situaci je pochopitelné, že ministerstvo kultury jde cestou snižování počtu státních příspěvkových organizací,“ uvedl František Mikeš, náměstek ministra kultury. Památníku se nyní snad ujme město Borovany, které ale původně nejevilo zájem.

„Já si neumím představit, že by se třeba Francie zřekla svého národního Napoleonova památníku, protože by to byla evropská, ne-li celosvětová rarita,“ komentuje to hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Prodej patnáctihektarového areálu včetně lesů, luk, základů rodného domu husitského vojevůdce, muzea a sochy v nadživotní velikosti oznámil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových koncem loňského roku. Dříve ho několik let marně nabízel vládě, památkářům, muzeím či blízkému městu Borovany.

Město Borovany si stanovilo dvě podmínky

„Odmítli. A samozřejmě náš úřad není ten, který by měl provozovat takový areál,“ říká Zdeněk Prokopec z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tato slova vyvolala nebývalý rozruch, nejen mezi místními obyvateli, ale také mezi historiky a politiky.

Borovany se převzetí památníku už zásadně úplně nebrání. Město ale stanovilo dvě podmínky. Za prvé vynětí lesů, luk či parkoviště z režimu památkové ochrany. A za druhé nalezení vhodného způsobu financování, aby na provozu areálu neprodělávalo. „Za těchto okolností by zastupitelé byli ochotni uvažovat nad naším angažmá,“ potvrzuje starosta Borovan Stanislav Malík.

Přispět jsou v současnosti připraveni také kraj a ministerstvo. Všichni zúčastnění by se měli sejít do konce února. Do té doby zůstane památník v rukou úřadu zatupujícího stát.

Žižkův památník
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24