„Zakletá“ komunikace R6

Karlovy Vary - Krajští politici v Karlových Varech se zlobí. Termín dokončení rychlostní komunikace na Prahu se kvůli nedostatku peněz opět posunul, celkem již potřetí. Kvůli neustálému oddalování dostavby tzv. er šestky proto chtějí prosadit slevu na dálniční známky pro obyvatele kraje. Podle ministerstva dopravy to však politici prosadí jen těžko.

Řidiči v Karlovarském kraji nemohou použít torzo dálnice k bezpečné cestě do hlavního města. Když už musejí do Prahy, za trest ještě zaplatí dálniční známku. Nad touto skutečností se pozastavují zástupci kraje. „Poměr cena - výkon je v tomto případě opravdu strašlivý v porovnání s dalšími občany republiky,“ upozorňuje náměstek karlovarského hejtmana Miloslav Čermák. 

Řidiči souhlasí a slevu na dálničních známkách by uvítali. Zároveň ale příliš nevěří tomu, že by se sníženou cenu podařilo vyjednat. „Že by taky někdo něco udělal pro lidi? To snad ne,“ říká s notnou skepsí jeden z oslovených karlovarských řidičů. „Podle původních představ měla být dálnice Praha – Karlovy Vary dokončena v roce 2008, poté se termín posunul usnesením vlády do roku 2010 a nyní bohužel máme poslední termíny k dokončení v roce 2015,“ uvádí Miloslav Čermák. 

Ministerstvo dopravy se brání, že stát do rozvoje silnic v Karlovarském kraji masivně investuje. Za zprovozněné úseky rychlostní silnice v regionu zatím řidiči platit nemusí. „Z našeho pohledu je to tzv. princip poměrné solidarity. Pokud jezdím po dálniční síti, tak tu známku musím mít,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Proč by místní lidé, kteří se tady pohybují, měli mít nalepenou známku, když tu komunikaci použijí třeba jednou za rok,“ namítá karlovarský hejtman Josef Novotný. 

Šance karlovarských politiků, že vyjednají slevu pro řidiče, jsou podle ministerstva dopravy velmi malé. Používaní dálničních známek totiž upravuje zákon a jeho změna by byla velmi složitá. Hejtman přesto věří, že se mu podaří změny prosadit. Připouští ale, že vyjednat takovou úlevu pro řidiče nebude jednoduché.

/*json*/{"map":{"lat":50.232215,"lng":12.871305,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.232215,"lng":12.871305,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/