Děti vystavují práce varující před drogami a xenofobií

Praha - Výstava s názvem Cigarety, kouření a tolerance je ode dneška k vidění v pražském centrum protidrogové prevence v Praze 6. Autory výtvarných prací jsou žáci základní školy. Děti jsou také těmi, koho by výstava měla varovat. Výstava v Prev-centru, které sídlí na Břevnově, potrvá do 31. března.

Vystavené práce varují nejenom před nebezpečím kouření a pití alkoholu, ale zaměřují se i na xenofobii a setkávání cizích kultur. „U nás je řada žáků cizinců, tak ti žáci napíšou práci, jak se u nás cítí jako cizinci,“ vysvětluje třídní učitelka a metodička pro protidrogovou prevenci Naďa Kandová.

Podle zkušeností odborníků je prevence mezi žáky základních škol základem. Nejúčinnější je tudíž pracovat s dětmi ještě předtím, než se s drogami setkají. V České republice je totiž kouření mezi dětmi a užívání alkoholu velmi časté a rozšířené, neboť je pro děti jednoduché si obstarat alkohol i cigarety.

Během dvanácti let fungování sdružení se zúčastnilo primárních prevencí ve více než pěti tisících blocích přes 80 000 žáků a 570 učitelů. Mnoho rodičů a dětí přišlo do Centra primární prevence na konzultaci, přes tisíc hodin bylo věnováno vzdělávání lektorů a pedagogů.