Pardubickému kraji zbylo osm pohotovostí, fungují na hraně zákona

Pardubice - Od 1. ledna zrušil Pardubický kraj část svých lékařských pohotovostí. O tuto službu se původně mělo starat jen pět krajských nemocnic, nakonec ovšem bude pohotovostí osm. Některé nemocnice, nově zajišťující provoz lékařských pohotovostí, ovšem nestihly vyřídit včas potřebná úřední povolení, nemají ani smlouvy s lékaři nebo se zdravotními pojišťovnami. Lidé však mohou být bez obav, pohotovosti fungují.

„Pohotovosti fungují, nicméně je potřeba dořešit ještě některé administrativní záležitosti,“ vidí situaci radní zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD). Ředitel nemocnice v Litomyšli Libor Vylíčil to však nepovažuje jen za byrokratický detail: „Mluvit o tom, že má nasmlouvanou spolupráci s Lékařskou službou první pomoci, nemůže žádná nemocnice v kraji.“ S tím souhlasí i ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda: „Bezesporu pracujeme na hraně všech lhůt, které jsou určeny k administrování pohotovostí.“

O tom, že lékařské pohotovosti budou od 1. ledna provozovat krajské nemocnice, se ředitelé zdravotnických zařízení dozvěděli od krajského úřadu teprve před měsícem. Administrativně se to prý nedalo vyřešit. Pohotovosti proto budou mít přechodné období 3 měsíce, aby získaly potřebná úřední povolení. Nemocnice i krajský úřad se shodnou alespoň v tom, že administrativní nesrovnalosti se pacientů nedotknou a neohrozí ani samotné fungování pohotovostí.