Ústí hledá způsob získání dotace na revitalizaci Mojžíře

Ústí nad Labem – Město Ústí nad Labem řeší, jak dosáhnout na 200milionovou dotaci na revitalizaci problémového sídliště Mojžíř. Nárok na evropské peníze mají pouze vybraná sídliště, kde lidé začnou opravovat bytové domy. Jenže z Mojžíře se jich k tomu hlásí zatím málo.

Vlastníci bytových domů v Mojžíři dostali nabídku, aby si vzali úvěr a zateplili své domy. Pavel Krsek ze Společenství vlastníků bytového domu Mojžíř říká, že Evropská unie vrátí půlku z této částky, a tak by byl prý hloupý, kdyby výzvu nepřijal. Bonus za opravení paneláků je lákavý – téměř 150 milionů korun na silnice, parkoviště nebo zeleň.

Starostka čtvrti Ústí nad Labem Neštěmice Liana Wagnerová (ODS) si myslí, že taková nabídka už nikdy nepřijde. Vítají ji hlavně drobná společenství vlastníků. Majitel třetiny bytových domů v Mojžíři Karel Jedlička ale váhá. Říká, že tímto se mohou dostat do problémů samotní vlastníci. Náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha (ODS) odmítá, že by mělo jít o pomoc městu na úkor vlastníků.

Podle představitelů družstva jsou podmínky pro přidělení dotace na opravy nevýhodné. Úvěry pro Mojžíř ale hlavně odmítají členové, kteří bydlí jinde. „V případě nesplácení úvěru by vlastně dlužil každý člen, i ten, kterého se to vůbec netýká,“ nechal se slyšet Karel Jedlička.

Ústečtí radní chtějí získat evropské peníze pro Mojžíř za každou cenu. Proto prosadili zvýšení dotace na opravy ze čtyřiceti na šedesát procent. Vlastníky domů osloví znovu. Podle neštěmické starostky platí jednoduchá rovnice – čím více lidí si řekne o dotaci na opravu svých domů, tím více peněz bude na nová hřiště, parkoviště a zeleň v okolí jejich paneláků.