Ubytovny nyní obcím platí za lůžka pro cizince

Plzeňsko – Až šest korun denně za každé obsazené lůžko mohou od roku 2010 účtovat obce provozovatelům ubytoven pro zahraniční dělníky. Novela zákona o místních poplatcích ale přichází podle starostů pozdě. Kvůli krizi už cizinců rapidně ubylo a obce teď získají jen zlomek peněz, které kvůli nim musely vynaložit například na úklid veřejného prostranství.

Loni v létě v Plzni Křimicích stanovali kousek od železniční zastávky cizinci. Po opakovaném zásahu policie nakonec odešli. Nepořádek, který tu po nich zůstal, musel ale uklidit úřad. Starosta Křimic Petr Otásek (ČSSD) potvrdil, že úklid stál průběžně desetitisíce korun. Na zdejších ubytovnách přespávaly stovky cizinců.

Předkladatel návrhu novely zákona Václav Votava tehdy říkal, že obce nedostávají na tyto pracovníky žádné prostředky, přestože využívají infrastruktury obce. Kompenzovat to teď mají poplatky od provozovatelů ubytoven. Novela zákona je ale podle starostů jen chabou a už téměř zbytečnou náplastí.

Pokud bude novela stanovovat podmínky rovné pro všechny, vítají ji i provozovatelé legálních ubytoven. Zákon však nepostihuje ubytování načerno a v soukromí. Značně tak pokulhává i tvrzení, že se díky novele zlepší evidence cizinců. Lubomír Horáček z personálních služeb společnosti Trenkwalder říká, že v legálních ubytovnách je jen minimum těchto cizinců.

Změna zákona ale neznamená nutně nejvyšší sazbu pro všechny. Záleží na rozhodnutí radnice a domluvě s provozovateli ubytoven.