Pardubický kraj zastoupí ministerstvo

Třebosice – Nestátní neziskové organizace, které poskytují velký počet sociálních služeb, se ocitly se začátkem nového roku v nejistotě a také v obavách, že budou muset své služby výrazně omezit. Vše se prý děje kvůli pozdnímu vyplácení příspěvků od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Pardubický kraj se nyní rozhodl ve svém regionu zasáhnout. Nechce čekat, až se ministerstvo odhodlá a celou třetinu krajských dotací pošle těmto organizacím už během ledna.

Jak těžké je zachovat zaběhnuté sociální služby dobře vědí zaměstnanci pardubické Oblastní charity. V Třebosicích pečují o starší a nemocné klienty, kterým se přes den nemůže věnovat rodina. „Dcera uznala, že bych měla jít po nemoci mezi lidi a tak jsem se dostala sem,“ popisuje zdejší klientka Jana Urbancová. Marie Tomanová se přidala: „Jsem tady, abych nebyla doma sama.“ Třebosické zařízení není jedinou službou Oblastní charity, peníze od ministerstva přitom organizace dostává až v průběhu dubna nebo května. „Na začátku roku nikdy nevíme, jak bude z hlediska financování úspěšný,“ uvedla vedoucí sociálních služeb Oblastní charity Pardubice Markéta Divišová.

Neziskové organizace nyní spoléhají na Pardubický kraj, který chce sociální služby udržet a třetinu svých dotací proto vyplatí ještě v lednu. „Jakmile nám během ledna doručí vyúčtování za uplynulý rok, budeme jim peníze uvolňovat,“ prohlásil krajský radní Miloslav Macela (KDU-ČSL). Ředitelka Oblastní charity Pardubice Marie Hubálková doplnila: „Samozřejmě to jde i na platy, musíme však v prvním čtvrtletí v sociálních službách velmi šetřit, abychom vyšli. Jsou charity, které si dokonce musí půjčovat.“ Pardubický kraj podle radního Macely dlouhodobě usiluje o to, aby peníze na sociální služby rozdělovaly právě kraje. „Protože na ministerstvu není možné rychle zadministrovat čtyři tisíce žádostí,“ vysvětlil Miloslav Macela.

V celém Pardubickém kraji organizace poskytují kolem 220 druhů sociálních služeb a evidují 20 tisíc klientů.

/*json*/{"map":{"lat":49.997955,"lng":15.735754,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.997955,"lng":15.735754,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V Třebosicích pečují o starší a nemocné klienty, kterým se přes den nemůže věnovat rodina.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24