Vodoměry v současných mrazech praskají

České Budějovice - Současný mráz trápí nejen lidi, ale i vodoměry. Například na jihu Čech teď správci vodovodů odstraňují pětkrát víc poruch než před Vánocemi a havarijní čety jsou denně v terénu. Nejvíc prý situaci podcenili chalupáři. Mnohým tak voda přes poškozená měřidla zaplavila sklepy. A meteorologové hlásí další pokles teplot. 

Ve skladu vodohospodářů se přepravky plní popraskanými vodoměry. Je jich tady už stovka. Technici vodoměry svážejí již třetí týden z jihočeského a části plzeňského kraje. „Nejčastější poruchou je zamrzlý vodoměr a popraskané sklíčko,“ uvádí technik Karel Jirkal.  „Těchto případů jsou v poslední době řádově desítky, zaznamenáváme velký nárůst prasklých vodoměrů,“ potvrzuje mluvčí 1. JVS Jitka Kramářová. 

Na stole se hromadí poslední kusy. Prasklé sklo a utržené těsnění majitel chalupy přilepil a víčko přichytil páskou. Ani tento zásah ale nezabránil úniku vody. „Páska povolí a z vodoměru začne vytékat voda,“ upozorňuje Karel Jirka.  

Nejvíce poruch hlásí chalupáři a chataři. Na podzim vodoměry nezabezpečili a sklepy teď mají plné vody. „Voda může protékat delší dobu a může způsobit i desetitisícové škody,“ varuje Jitka Kramářová.  

Havarijní čety pracují teď v terénu každý den. Dispečerka je posílá do míst po celém kraji. „Snažíme se reagovat co nejrychleji, v rámci hodin,“ říká Petr Zikeš z 1. JVS. Zároveň dodává, že poškozené vodoměry v koši nekončí. Směřují do dílen, kde je technici opraví. Většinou se jedná o prasklé hlavy a popraskané sklo. 

Podle vodohospodářů se dostává voda do všech odběrných míst bez větších problémů. Havárie na přívodech do měst a obcí zatím neznamenali.