Vítězství v soutěži vzbudilo v Konecchlumí rozpaky

Konecchlumí (Jičínsko) – Komplikace a rozčarování přineslo obyvatelům i vedení obce Konecchlumí na Jičínsku vítězství v soutěži Vesnice roku. V roce 2008 obec v krajském kole vyhrála takzvanou zelenou stuhu za péči o životní prostředí. A k tomu podle starostky Evy Lánské měla dostat i peníze. Nedostala zatím nic. O pomoc s vymáháním slíbené odměny se obec obrátila i na krajský úřad, který urgoval její vyplacení zatím ovšem také bezúspěšně.

Zatím jediné, co obec za své vítězství dostala, je zelená stuha, pohár a diplom. Slibovaných 600 tisíc korun Konecchlumí nemá a ani mít nebude. A pokud vůbec nějaké peníze dostane, bude to maximálně 400 tisíc. „Lidé se mne ptají, jestli ta slavnost k něčemu byla a jestli jsme ty peníze dostali. Zatím musíme odpovídat, že ne,“ uvedla starostka Konecchlumí Eva Lánská (nestr.).

Problém je v tom, že když obec do soutěže vstupovala, bylo jejím garantem ministerstvo pro místní rozvoj. Později však soutěž o zelenou stuhu přešla pod ministerstvo životního prostředí a podmínky se změnily. „Museli jsme přizpůsobit dotační podmínky svým finančním možnostem a podmínkám, které jsou u nás obvyklé,“ vysvětlila mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Jarmila Krebsová a Eva Lánská si povzdechla: „Je to velké zklamání pro nás i pro obyvatele.“ Europoslanec a předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák (ODS) dodal: „Byrokracie s vypisováním takových soutěží je obrovsky složitá a obcím nepřináší to, co by měla.“ To připouští i mluvčí KÚ Královéhradeckého kraje Jiří Hošna: „V tomto případě to může působit nemotivačně pro ostatní obce.“ Obec peníze chtěla použít na opravu silnice a chodníků, o takovou dotaci také žádala. Plány ale musí přehodnotit, peníze dostane jenom na životní prostředí. „Měla být dvacetiprocentní spoluúčast, nyní už je třicetiprocentní,“ doplnila starostka Lánská.

Obec nyní zkouší štěstí s dalším projektem, peníze za vítězství v soutěži chce použít na úpravu mokřadu a naučné stezky.

/*json*/{"map":{"lat":50.40179,"lng":15.480525,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.40179,"lng":15.480525,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/