Chebští bezdomovci mají pochvalu

Cheb – V Chebu si obyvatelé i radnice chválí bezdomovce, kteří procházejí sociální rehabilitací v místním středisku Diecézní charity Plzeň. Organizace z nich vytvořila devítičlennou skupinu, která pracuje pro město. V rámci své působnosti provádějí potřebné práce na komunikacích, zimní údržbu chodníků, vyklízejí černé skládky a podobně. Mají však nový problém. Noclehárna a azylový dům charity Betlém, kde jsou i tito lidé ubytovaní, se nacházejí provizorně v bývalých kasárnách, které se mají bourat.

Bezdomovci z Betléma jsou nyní nejčastěji vidět při odklízení chodníků. Celoročně se starají o rekreační zónu při řece Ohři, město za jejich práce platí ročně 3 miliony korun. Bezdomovci však získávají zakázky také od soukromých firem, měsíčně si každý z nich může vydělat i 12 tisíc korun. Na lidi z Betléma se už místní naučili dívat jinak než na bezdomovce, kteří je obtěžují třeba na nádraží. „Přestože se pohybovali v sociálních a životních problémech, dokázali se vrátit zpátky do života, mají opět práci,“ prohlásil místostarosta Chebu Michal Pospíšil (ODS).

Město darovalo v roce 2006 Diecézní charitě opuštěnou vilu po fotbalovém oddílu Union Cheb, kam by se měla přestěhovat noclehárna, azylový dům, ale i další aktivity. Pro bezdomovce, kteří si chtějí nově uspořádat život, zde mají být i startovací byty. Projektant spočítal náklady na obnovu, jsou v řádech desítek milionů korun. Charita dvakrát žádala o dotaci z Evropské unie a dvakrát neuspěla. „V obou případech byly podpořeny lépe hodnocené projekty, které získaly vyšší bodové ohodnocení,“ vysvětlil Vojtěch Krump z Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad. Zástupce Diecézní charity Plzeň Pavel Barták dodal: „Pokud naše záměry nezrealizujeme, budeme podle smlouvy muset vilu městu i s projektovou dokumentací vrátit.“

Podle darovací smlouvy byla Diecézní charita povinna dokončit rekonstrukci vily do konce roku 2009, město nyní prodloužilo termín do roku 2013.

/*json*/{"map":{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/