Měří magistrát Varů rozdílným metrem?

Karlovy Vary – Karlovarský magistrát neměří všem stejným metrem, jak tvrdí rodina Hartových. Chtěli si postavit domek v lokalitě, která je k tomu určená. Přestože vlivní podnikatelé v okolí staví, Hartovi povolení nedostali. Podle úřadu jejich stavba odporuje zákonům. Do sporného případu se zapojili opoziční zastupitelé.

Pan Hart chtěl přestavět garáže na dvoupatrový rodinný dům. Některé jeho hrany by ale částečně vyčnívaly nad pozemek města. Úřad proto stavební řízení zastavil. Ztroskotala i jednání o odkoupení části městského pozemku. Vlivní podnikatelé, kteří staví v okolí, byli ale při jednání s magistrátem podstatně úspěšnější – získali pozemky i potřebná povolení.

Mluvčí magistrátu Jan Kopál se brání, že sousední stavební projekty vše potřebné splňují. Karel Hart však hovoří o totální perzekuci občana, který ve městě bydlí celý svůj život. Podle zápisu z jednání úředníci magistrátu argumentovali tím, že dům, který by měl okna a balkóny orientované do parku, by přilehlý prostor znehodnotil. Pan Hart nechápe, jak by mohl zarostlý a příkrý svah pohledem z okna znehodnotit.

„Dům by vyplňoval celý svůj pozemek a přímo by navazoval na pozemek veřejný. Ten by pak neměl soukromou zónu, čímž by docházelo k nežádoucí interakci mezi soukromým a veřejným pozemkem,“ popsal mluvčí Kopál. Hartovi o svých těžkostech napsali zastupitelům. Někteří z nich si už případ prostudovali. Opoziční zastupitel Petr Kulhánek (KOA) potvrdil, že stavba by nebyla s ničím v kolizi.

Magistrát stojí za rozhodnutím svých úředníků. Hartovi se chtějí odvolat ke krajskému úřadu, a pokud to bude nutné, i ke správnímu soudu. O sporném případu budou chtít opoziční zastupitelé mluvit s vedením města už na jednání 19. ledna.